Relacja ze spotkania autorskiego z Jarosławem Czechowiczem

Spotkanie z Jarosławem Czechowiczem

spotkanie jaroslaw czechowicz grudzien 2017

W piątek, 15 grudnia, do naszej Biblioteki popołudniową porą zawitał Jarosław Czechowicz, krytyk literacki, niezależny recenzent, pisarz i autor popularnego bloga „Krytycznym okiem”, niegdyś mieszkaniec naszego miasta, by po latach nieobecności spotkać się z dawnymi znajomymi i czytelnikami. Promował swoją najnowszą książkę stanowiącą zbiór wywiadów ze współczesnymi polskimi pisarzami „Poza napisanym”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Tomasza Sekielskiego „Od deski do deski”. Spotkanie poprowadził jego kolega, również polonista - Marek Pedyński, z którym, choć obaj mijali się na szkolnym korytarzu (chodzili do równoległych klas), zapoznali się wiele lat później. Połączyła ich wspólna pasja – literatura.

 

Powrót do korzeni

Jarosław Czechowicz, obecnie nauczyciel języka polskiego w Wieliczce, pochodzi z Połańca. To tutaj uczył się i zawierał pierwsze znajomości, a także zaczął czytać. Książki towarzyszyły mu od dzieciństwa. Jego pasja literacka sprawiła, że był aktywnym czytelnikiem Biblioteki. Mimo, że od wyjazdu z naszego miasta, jak sam obliczył, minęło 25 lat, z sentymentem wspominał początki swojej przygody z literaturą i naszą Biblioteką. Zdradził, że spotkanie u nas wiele dla niego znaczyło, było tym najważniejszym w jego dotychczasowej pracy twórczej.

„Krytycznym okiem” - o swoim blogu i pracy recenzenta

Blog „Krytycznym okiem” to strona z recenzjami, której wydawcom nie trzeba przedstawiać. Pan Jarosław zaczął blogować o książkach, zanim stało się to modne. Z upływem lat i publikacji przeszło tysiąca dwustu omówień współczesnej prozy „wyrobił” sobie opinię krytyka, a raczej jak sam woli to określenie - „niezależnego recenzenta” i ugruntował pozycję na rynku książki. Wiele powieści ukazało się drukiem po jego pozytywnej opinii i również tyle samo wróciło do autora do poprawy lub nigdy nie zostało wydanych.

„Poza napisanym” - rozmowy z pisarzami

Dużo czasu na spotkaniu autor poświęcił promocji swojej najnowszej książki „Poza napisanym”, która ukazała się w ostatnim czasie nakładem Wydawnictwa „Tomasza Sekielskiego „Od deski do deski”. Publikacja stanowi zbiór jego wywiadów ze znakomitymi pisarzami takimi jak: Katarzyna Tubylewicz, Wit Szostak, Hanna Samson, Andrzej Muszyński, Sylwia Chutnik, Małgorzata Warda, Mateusz Lemberg, Magdalena Parys, Zośka Papużanka, Jacek Melchior, Jakub Małecki, Greg Baxter. Dr hab. Bernadetta Darska napisała o książce: „To efekt wiary w to, że z pisarzami trzeba rozmawiać, a wywiady stanowić mogą znakomite uzupełnienie literatury i dowód pisarskiego zaangażowania w rzeczywistość.” Jarosław Czechowicz już drugi raz spotkał się z twórcami współczesnej prozy polskiej, by porozmawiać o ich świecie, zmusić do zwierzeń, do zdradzenia nieraz intymnych szczegółów z ich życia i kariery. Pierwszy cykl wywiadów zaowocował wydaniem „Roku w rozmowie. Pisarze krytycznym okiem” (Wyd. Simple Publishing, 2014 r.).
Autor przybliża swoim czytelnikom sylwetki twórców literatury. Okazuje się, że w większości to zwyczajni ludzie, ale z pasją tworzenia, której nierzadko poświęcają się bez reszty. Jednocześnie pokazuje, jakimi prawami rządzi się hermetyczny świat współczesnej literatury i rynku wydawniczego. Jakie trudności stoją na drodze początkującym autorom, którzy nie mogą liczyć na początku na zbyt wiele. Niewątpliwie pozytywna opinia krytyka literackiego może im pomóc otworzyć drzwi do kariery.

Jarosław Czechowicz intymnie, czyli o nowym pomyśle na książkę

Bloger zapytany o to, czy nie myślał, by napisać powieść, odpowiedział, że tak. Od jakiegoś czasu chodzi mu bowiem po głowie myśl, by napisać książkę zawierającą wątki autobiograficzne i odnoszące się do jego skomplikowanych relacji rodzinnych. I tym osobistym akcentem zakończyła się główna część spotkania, które upłynęło w miłej, przedświątecznej atmosferze. Autor nie pożegnał się jednak od razu z wszystkimi sympatykami jego twórczości, ale pozostał jeszcze by przy kawie i poczęstunku porozmawiać z czytelnikami i złożyć autograf na swojej najnowszej książce.
Po spotkaniu pozostały miłe wspomnienia i zdjęcia, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.
Dziękujemy Wydawnictwu „Od deski do deski” za możliwość zorganizowania spotkania.
Zapraszamy do odwiedzenia bloga Jarosława Czechowicza https://krytycznymokiem.blogspot.com


Poprawiono: środa, 20 grudzień 2017 12:01

Nowości

Bezlitosne ostrze pamięci / Anderson Laurie HalseHydrologia ogólna / Bajkiewicz-Grabowska ElżbietaWinnice szepczą "Cicho sza" / Boissard JanineBezpieczeństwo międzynarodowe / Czaputowicz JacekPraca socjalna / Czarnecki PawełZabij mnie, tato / Darda StefanAutomatyka / Dębowski AndrzejBosa księżniczka / Dodd ChristinaKrólowie przeklęci. T. 2 / / Druon MauriceNiewierność / Dubow CharlesDecoupage / Enderlen-Debuisson MarieCórki marionetek / Ernestam MariaSpisane własną krwią / Gabaldon DianaDiament templariusza / Gawlik MirosławaNiezwykłe kobiety Romanowów / Gelardi Julia PBezpieczeństwo społeczne / Gierszewski JanuszAnaliza decyzji / Goodwin PaulApteka natury / Górnicka JadwigaByliny w twoim ogrodzie / Grabowska BeataPraca socjalna / Gray MelBardziej gorzka niż śmierć / Grebe CamillaNiebezpieczna misja / Griffin W E BBędziesz następny / Hurwitz Gregg AndrewBezpieczeństwo socjalne współczesnego państwa / Jagusiak BogusławCałun dla pielęgniarki / James Phyllis DorothySalon d''''Amour / Jansson AnnaChiński - kaligrafia / Kałucka ZuzannaBukiet chabrów / Kiljan KazimierzBłękitne lato / Korolewicz DanutaBraterska pomoc dla zdrowia / Korżawska StefaniaDecoupage w stylu orientalnym / Lupato MarisaBitwa pod Szczekocinami / Maciejak MaciejDom i dalekie ścieżki / Majerówna WandaCharakter człowieka i jego wpływ na zdrowie / Malahov Gennadij PetrovicAdam Smith / McCreadie KarenBudowanie zaangażowania pracowników / McGee RitaBiałe piekło / McGrath MelanieAnioły / McMahon PaddyAnaliza projektów inwestycyjnych w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstwa / Mielcarz PawełKto sieje wiatr / Neuhaus NeleDelirium / Oliver LaurenPerfumy Prowansji / Onaglia Frédérick d''''Powrót do źródeł / Onaglia Frédérick d''''Po drugiej stronie kartki / Picoult JodiBallada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe / Rembek StanisławGdzie jesteś, Bernadette? / Semple MariaSześć dni w Leningradzie / Simons PaullinaHawajskie alibi / Snow CarolGirl Online / Sugg ZoeGirl Online w trasie / Sugg ZoeAngielski dla seniorów / Szyke JoannaAktywni razem / Świerżewska EwaBańki mydlane / Świętek EdytaBadania jakościowe w pedagogice / Urbaniak-Zając DanutaAgresja młodzieży i odrzucenie rówieśnicze / Urban BronisławOstatni na liście / White NeilChłopcy z lasu / Wyrwa JózefPlaga samobójców. cz. 1, / Young SuzanneAnalityk systemów / Zmitrowicz KarolinaCyfrowy świat 60+. [T. 2], / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaBankowość inwestycyjna /Bankowość korporacyjna /Bezpieczeństwo i higiena pracy /Bezpieczeństwo Polski /Cuda Ojca Pio / Allegri RenzoKlucz Jeffersona / Berry SteveJądro ciemności / Conrad JosephKrólewska roszada / Dębski EugeniuszCzarna lista / Forsyth FrederickKosmos / Gombrowicz WitoldCzas zapłaty / Grisham JohnForrest Gump / Groom WinstonGump i spółka / Groom WinstonCud / Karpowicz IgnacyCudzoziemka / Kuncewiczowa MariaMnich / Lewis Matthew GregoryCiernista róża / Link CharlotteBielszy odcień śmierci / Minier Bernard7 lat później... / Musso GuillaumeJutro / Musso GuillaumeAmazonka / Pałkiewicz JacekAni słowa prawdy / Piekara JacekAtlantyk - Pacyfik. / Wańkowicz MelchiorLalki w ogniu / Wilk Paulina622 upadki Bunga czyli Demoniczna kobieta / Witkiewicz Stanisław IgnacyMoralność pani Dulskiej / Zapolska GabrielaDzieje grzechu / Żeromski StefanSiedem dni / Ainsworth EveMały miś nie chce się ubrać / Bator AgnieszkaBłysk kopyt / Bentley SueNowy przyjaciel / Bentley SueWymarzony skok / Bentley SueMarysia idzie do cyrku / Berkane NadiaMarysia i karuzela / Berkane NadiaMarysia i urodziny mamusi / Berkane NadiaMarysia i wycieczka do zoo / Berkane NadiaPython dla dzieci / Briggs Jason R12 kolorów / Brykczyński MarcinRęcznikowiec / Chmielewska Joanna MariaBajki o zabawkach / Cholewińska-Szkolik AnielaLekcja pływania i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaPetit maluje wieżę Eiffla i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaUrodzinowy prezent i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaKropeczka znajduje dom / Fabisińska LilianaPlaylist for the dead / Falkoff MichellePirat Jędruś / Grabowski AndrzejOstatnie przedstawienie panny Esterki / Jaromir AdamKolorowy szalik / Kosmowska BarbaraGupikowo / Kowaleczko-Szumowska MonikaEstera / Kustra MonikaKornet, klarnet i łysa ciocia Iza / Kwietniewska-Talarczyk MarzenaBracia Lwie Serce / Lindgren AstridDzieci z Bullerbyn / Lindgren AstridDoktor Dolittle i jego zwierzęta / Lofting HughCień smoka / Maleszka AndrzejŹrebaki i Rumaki / Mielech AgnieszkaJavaScript dla dzieci / Morgan NickZaczarowany Klub Kucyka / Mullenheim Sophie deFeblik / Musierowicz MałgorzataSiri strzela gola / Nopola TiinaMała pracowita koparka / Nożyńska-Demianiuk AgnieszkaKoci taksówkarz / Peltoniemi SariKtóra to Malala? / Piątkowska RenataEleonora & Park / Rowell RainbowPosłuchaj, mały! / Smallman SteveNumer alarmowy / Sroka MagdalenaRuch drogowy / Sroka MagdalenaZnam swój adres / Sroka MagdalenaDzieci w sieci dobrych manier / Staniszewska ZofiaKomnata Szeptów / Stelmaszyk AgnieszkaNa podwórku / Strzałkowska MałgorzataSmażone tablety / Tyszka AgnieszkaBractwo-piractwo / Usenko NataliaW 80 dni dookoła świata / Verne JulesEmilka Piórko i gwiezdne schody / Webb HollyMisja Izy / Webb HollyZimowy wilk / Webb HollyMagia Ruby / Weinstein EricGrzywą malowane / Widzowska-Pasiak AgataKoń na receptę / Widzowska-Pasiak AgataZuza czeka na Tygrysa / Zychla KatarzynaNajpiękniejsze opowieści /Poczytaj mi mamo. Ks. 6 / /Scratch /
bip
biuletyn
informacji
publicznej
pttk polaniec logo
orange-logo
Biblioteka banerek
LOGO RRW na tle białym
 
 

 


enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek


Konto czytelnika ON-LINE

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>