28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu otrzymała dofinansowanie na realizację zadania "Strasznie dobre książki". Projekt będzie realizowany w 2024 roku w ramach programu Promocja czytelnictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadanie ma na celu promocję czytelnictwa i Biblioteki z wykorzystaniem najpopularniejszych obecnie trendów czytelniczych – literatury grozy, kryminałów, thrillerów dla osób dorosłych i książek przygodowo-detektywistycznych dla młodzieży.

Na zadanie składać się będą cztery wydarzenia literackie oparte na lietarturze:

 - „W gąszczu tajemnic” (sierpień) – spotkanie autorskie z pisarzem literatury młodzieżowej w Bibliotece oraz pełna tajemnic do rozwiązania gra detektywistyczna na podstawie literatury, która odbędzie się w plenerze – w okolicach Kopca Kościuszki

 - Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego (wrzesień)  na placu przed Biblioteką - czytanie fragmentów dramatu przez mieszkańców Połańca i okolic w formie inscenizacji teatralnej

- Oko w oko ze zbrodnią (październik) – spotkanie autorskie z popularnym autorem lub autorami kryminałów w Bibliotece

 - Wieczór grozy, czyli Dziady w Bibliotece (październik/listopad) – inscenizacja teatralna w Bibliotece na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza.

 

Wiecej szczegółów już wkrótce. Zapraszamy do udziału!

 Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu otrzymała dofinansowanie z Programu Dotacyjnego "Niepodległa" na realizację projektu "Na kościuszkowskim szlaku - Połaniec". Partnerem projektu jest Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu. 

"Na kościuszkowskim szlaku – Połaniec" to projekt zakładający podjęcie trzech inicjatyw na rzecz podniesienia świadomości historycznej społeczeństwa lokalnego w każdym wieku. W ramach zadania odbędzie się spacer historyczny śladami Tadeusza Kościuszki w Połańcu połączony z praktycznymi warsztatami fotograficznymi dla młodzieży, rodzinny rajd rowerowy kościuszkowskim szlakiem oraz zorganizowana zostanie wystawa plenerowa ukazująca postać Kościuszki z znanej strony. W efekcie warsztatów powstanie gra karciana z wykorzystaniem zdjęć uczestników.

Zadanie ma na celu upowszechnienie wiedzy o powstaniu kościuszkowskim, jego bohaterach, a zwłaszcza o Naczelniku, działaniach powstańczych na terenie naszej lokalnej społeczności a także pokazanie wpływu insurekcji na życie mieszkańców Połańca w 1974 roku i w chwili obecnej na tle losów całego Narodu. Celem działań będzie także włączenie się do lokalnych obchodów 230. rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego - wydarzenia niezwykle ważnego dla naszego miasta.

baner_z_logo.jpg

 Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu jest jednym z laureatów kolejnej edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne grantowi w wysokości 19 500 złotych zostanie postawiona przed Biblioteką Zaczytana Ławka z dostępem do audiobooków. Zorganizujemy także warsztaty z biblioterapii i bajkoterapii.

 „Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na  których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą  infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z  rozwojem lokalnej  infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc  w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do  znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

W pięciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 800 grantów o łącznej wartości 16 mln złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych https://www.wzmocnijotoczenie.plhttps://www.energetycznykompas.pl

WSO_2023_grafika_www.jpg

Z przyjemnością informujemy, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu otrzymała dofinansowanie z Programu DotacyjnegoNiepodległa” na realizację projektu Połaniec a trzy powstania narodowe. Biblioteka realizuje projekt we współpracy z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu.

Projekt zakłada zorganizowanie różnych wydarzeń z udziałem mieszkańców naszej społeczności. Zaplanowaliśmy zorganizowanie rodzinnego spaceru historycznego śladami powstania kościuszkowskiego, warsztatów z projektowania gier wielkoformatowych dla młodzieży opartych na lokalnych wydarzeniach powstania listopadowego oraz wystawy plenerowej ukazującej Połaniec w dobie powstania styczniowego. W ramach zadania odbędzie się także Piknik Historyczny, podczas którego nastąpi otwarcie wystawy i inauguracja gry wielkoformatowej powstałej w efekcie warsztatów.

Zadanie ma na celu upowszechnienie wiedzy o trzech powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym i ich dziedzictwie, ze szczególnym uwzględnieniem działań i wydarzeń powstańczych na terenie Miasta i Gminy Połaniec, upamiętnienie lokalnych bohaterów powstań, a także pokazanie wpływu zrywów niepodległościowych na życie mieszkańców Połańca na tle losów całego Narodu.

Szczegóły wydarzeń wkrótce na naszej stronie internetowej i plakatach.

logo_gotowe.png

 Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Miło nam poinformować, że nasza Biblioteka otrzymała wsparcie finansowe od Fundacji Enea przeznaczone na realizację projektu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży, obejmującego naukę programowania poprzez zabawę. Dzięki dotacji Biblioteka wzbogaci się w roboty Dash i Dot wraz z akcesoriami. Zostaną one wykorzystane do zajęć z młodymi czytelnikami.

 

logo2x.png

Biblioteka w 2018 roku realizuje projekt "Z biblioteką w plener" we współpracy z Fundacją PZU.

W ramach projektu zaplanowano trzy wydarzenia:

- rajd rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz"

- piknik w Ruszczy "Czytanie pod chmurką"

- Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w Połańcu

 

image002.png

 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych