28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu
~ Przed wejściem na teren biblioteki prosimy o zasłonięcie ust, nosa oraz dezynfekcję rąk ~
MIejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Ferie zimowe dobiegły końca. W Bibliotece Publicznej w Połańcu i Filii Bibliotecznej w Ruszczy od 16 lutego do 1 marca nie zabrakło propozycji na miłe spędzenie czasu.
Motywem przewodnim na pierwszych zajęciach w Bibliotece, które odbyły się we wtorek, 17 lutego, były maski karnawałowe. W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Kota, więc uczestnicy warsztatów wykonali kocie maski. Zajęcia urozmaiciło głośne czytanie wierszy o kotach Doroty Gellner. Dzieci zaskoczyły bibliotekarzy i przyniosły do Biblioteki w tym dniu coś „kociego”. Były  koty-zabawki i kocie przebrania. W Filii w ostatnim dniu karnawału dzieci i młodzież puścili wodze fantazji i powstały bajeczne maski, przyozdobione cekinami i brokatem.
W czwartek, 19 lutego, uczestnicy inspirując się lekturami o zimowej tematyce (w tym wierszami S. Grochowiaka „Idą puszyści”) tworzyli bałwanki na tle zimowego krajobrazu. Do zabawy wykorzystano między innymi: plastelinę, watę, płatki higieniczne, włóczkę, kolorowe papiery, brokat. Chociaż tworzenie bałwanków z plasteliny i waty to już nie to samo co toczenie śnieżnych kul i lepienie prawdziwych bałwanów, to dzieciakom nie znikały uśmiechy z twarzy.  Powstało wiele atrakcyjnych prac, które można było podziwiać na wystawie w Bibliotece.
W drugim tygodniu ferii, na wtorkowych zajęciach w Oddziale dla dzieci dzieci zainspirowane książką R. S. Berner „Zima na ulicy Czereśniowej” wykonywały zimowy krajobraz, próbując zaklinać wszystkimi możliwymi środkami zimę, by sypnęła jeszcze choć odrobiną śniegu. Jak się jednak okazało w tegoroczne ferie śnieg można było zobaczyć niestety tylko w książkach i na pracach wykonanych przez uczestników zajęć. Uczestnicy ferii w Ruszczy przenieśli się natomiast na biegun południowy by dowiedzieć się paru ciekawostek o pingwinach, wysłuchali opowieści Aliny i Czesława Centkiewiczów z książki „Zaczarowana zagroda” i stworzyli małe stado pingwinich przyjaciół. Nie mogło oczywiście zabraknąć opowieści o najsłynniejszych obecnie pingwinach z Madagaskaru.
Na ostatnich zajęciach w Bibliotece w Połańcu na przekór pogodzie za oknem w dalszym ciągu panowała zima. W tym dniu odbyły się warsztaty plastyczno-literackie pod hasłem „Bajka z prawdą się spotyka w przygodach pingwina Pika”, rozpoczynające się od głośnego czytania fragmentu bajki K. Korewickiej „Pingwin wyrusza w świat spod bieguna”. Jej efektem były fantazyjne, nie koniecznie czarno-białe, pingwiny wykonane na bazie papierowych rolek. Natomiast uczestnicy warsztatów w Filii w Ruszczy poczuli już nadchodząca wiosnę oraz zbliżające się już Święta Wielkanocne i dekorowali dowolnymi technikami plastycznymi styropianowe jajka. Najmłodsi wybrali farby plakatowe, starsi  natomiast dekorowali jajka metodą kanzashi oraz decoupage'u.
Wszystkie powstałe podczas ferii prace można podziwiać na wystawie w Oddziale dla dzieci w Połańcu i Fili Bibliotecznej w Ruszczy.  
Dodatkowo 25 lutego bibliotekarka z Filii została zaproszona do akcji wspólnego głośnego czytania bajek w Świetlicy Wiejskiej w Ruszczy. Przy gorącej herbatce dzieci wysłuchały opowieści ze zbiorów „Złota Księga Bajek” i „Bajki o zwierzętach”. Potem był czas na rozmowę i wspólne zabawy – ruchowe i umysłowe. Wszystkim obecnym ta forma spędzania czasu bardzo przypadła do gustu. Było to ciekawe doświadczenie, podczas którego zostały zacieśnione więzi Biblioteki ze świetlicą, dające podwaliny na zawiązanie bliższej współpracy w przyszłości.
Ponadto w całej Bibliotece od poniedziałku do piątku na czytelników czekały gry planszowe i internetowe, puzzle, materiały plastyczne i oczywiście książki. Chętnych na spędzenie zimowego odpoczynku od nauki w Bibliotece nie brakowało.Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij