28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Plakat kolorowy, zaproszenie na warsztaty z projektowania wielkoformatowych gier planszowych które odbęda się 25 i 26 maja 2023 roku w Bibliotece. Warsztaty dla młodzieży.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu zaprasza młodzież do wzięcia udziału w warsztatach projektowania wielkoformatowych gier planszowych na podstawie lokalnych wydarzeń związanych z powstaniem listopadowym. Warsztaty poprowadzi trener posiadający odpowiednią wiedzę i kompetencje zawodowe. Efektem pracy młodzieży będzie wielkoformatowa gra planszowa mająca na celu upamiętnienie lokalnych wydarzeń i bohaterów powstania listopadowego.

 

DLA KOGO WARSZTATY?

- dla młodzieży – grupy liczącej około 15 osób, którzy interesują się historią i lubią podejmować kreatywne zadania. 

 

KIEDY I GDZIE ODBĘDĄ SIĘ WARSZTATY?

-25 i 26 maja 2023 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu w godzinach od 9 do 14.00;  jeden dzień warsztatowy potrwa około 4-5 godzin.

 

JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ WARSZTATY?

Warsztaty zostaną rozłożone na dwa dni. Zostaną poprzedzone spotkaniem organizacyjnym, podczas którego zostanie młodzieży wyjaśniona tematyka warsztatów i udostępnienie materiałów i opracowań historycznych.

Pierwszy dzień warsztatów uczestnicy rozpoczną od poznania przygotowanych przez trenera gier i omówienia ich mechaniki. Na tej podstawie opracowują elementy, które powinny znaleźć się w grze wielkoformatowej i rozpoczną właściwy proces projektowania, który zostanie kontynuowany dnia następnego.

Podczas drugiego dnia bazując na wiadomościach zdobytych wcześniej uczestnicy zostaną podzielenia na mniejsze grupy, których zadaniem będzie zbudowanie własnych gier. Do dyspozycji będą mieć prototypowe, przygotowane wcześniej przez trenera elementy gier oraz kartony, materiały plastyczne i przybory do rysowania.

Zadaniem grup będzie samodzielne wymyślenie mechaniki i reguł gry, pamiętając o warunkach, które musi spełniać i o których było mówione na poprzednim spotkaniu. Pod koniec tej części warsztatów uczestnicy zaprezentują swoje gry. Pozostali uczestnicy będą notować mocne strony danej propozycji po czym wspólnie zostaną one omówione. Nastąpi dyskusja, w efekcie której wspólnie wybrany zostanie jeden pomysł gry, który stanie się fabułą dla gry wielkoformatowej będącej efektem warsztatów. Pomysł zostanie wspólnie dopracowany, nastąpi dokończenie mechaniki i elementów fabularnych gry. Młodzież będzie mieć także udział w projekcie graficznym planszy, projektowaniu instrukcji, a także grafik promujących grę. Nazwiska uczestników warsztatów pojawią się wśród jej twórców. Po opracowaniu wszystkich szczegółów gry zostanie ona przekazana do wydruku.

 

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA GRA?

Wielkoformatowa gra planszowa różni się od tradycyjnej rozmiarem i zaangażowaniem uczestników: gracze nie siedzą przy stole, a pozostają w ruchu, przekładając sporej wielkości elementy zgodnie z ustaloną mechaniką. Tego typu gra o tematyce związanej z historią to doskonałe narzędzie popularyzujące wiedzę o wydarzeniach historycznych w Polsce i w regionie.

Gra wielkoformatowa zaprojektowana w trakcie warsztatów wyróżniać się będzie aspektem fabularnym. Nie będzie polegała tylko na przesuwaniu pionków, ale niesie ze sobą opowieść o walorach edukacyjnych.

Koncepcja gry powstanie w czasie warsztatów. Jej fabuła powiązana zostanie z powstaniem listopadowym i jego wpływie na Połaniec.

 

Serdecznie zapraszamy!

Na zgłoszenia czekamy do 23 maja b.r.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Połaniec a trzy powstania narodowe”, na który Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu otrzymała dofinansowanie z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Biblioteka realizuje projekt we współpracy z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu.

 

 logo_gotowe.png

 

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij