Logo Biblioteki w Połańcu
Powróć do: O BIBLIOTECE

Połanieckie kosy

Biblioteka posiada unikatową grę karcianą "Połanieckie kosy", opartą na lokalnej historii i tradycji.

W 2024 roku Biblioteka realizowała zadanie "Na kościuszkowskim szlaku - Połaniec", na które otrzymała dofinansowanie z Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Partnerem projektu było Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu.

Zadanie miało na celu upowszechnienie wiedzy o powstaniu kościuszkowskim, jego bohaterach, a zwłaszcza o Naczelniku, działaniach powstańczych na terenie naszej lokalnej społeczności a także pokazanie wpływu insurekcji na życie mieszkańców Połańca w 1974 roku i w chwili obecnej na tle losów całego Narodu.

Jednym z elementów zadania był spacer historyczny śladami Tadeusza Kościuszki w Połańcu i warsztaty fotograficzne dla młodzieży. W ich efekcie powstała gra karciana "Połanieckie kosy", mająca na celu popularyzację wiedzy na temat Tadeusza Kościuszki i miejsc z nim związanych w Połańcu.

W grze wykorzystano zdjęcia zrobione przez młodzież w czasie warsztatów. Inspiracją do postaci Kościuszki pojawiającej się na kartach był rysunek wykonany przez uczestniczkę zajęć. Inauguracyjne rozgrywki, także z udziałem współautorów karcianki, odbyły się w Bibliotece w październiku.

Połanieckie kosy