Drodzy Czytelnicy!

Już w najbliższą sobotę (10 października) odbywać się będzie Noc Bibliotek. Hasłem tegorocznej, VI już edycji, jest "Klimat na czytanie".

Plakat kolorowy. Na czarnym tle kolorowe litery. Od góry: napis Noc Bibliotek - w zielonym kółku, pod nim Klimat na czytanie, na dole plakatu data 10.10.2020 i adres strony nocbibliotek.pl

Klimat na czytanie to:
• dobry czas na czytanie w czasach, gdy mamy ograniczone możliwości udziału w innych formach kultury,
• najbardziej dostępna i przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w książce wsparcia, wytchnienia, pasji i rozrywki,
• wypożyczanie i dzielenie się książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest biblioteka,
• sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.

Mimo, że nie spotkamy się w tym roku z Wami, Drodzy Czytelnicy osobiście podczas Nocy Bibliotek w sobotę, to postaramy się wprowadzić Was w „klimat na czytanie”. W tym celu przygotowaliśmy dla Was:
wystawę „Książki z klimatem” do obejrzenia już od teraz w Bibliotece i na naszej stronie internetowej
konkurs fotograficzny „Klimat na czytanie”, który odbędzie się na naszym profilu na Facebooku
projekcję filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” - w domowym zaciszu

Wystawa „Książki z klimatem”

Wszyscy wiemy jak ważna we współczesnym świecie jest potrzeba ochrony środowiska. Dbanie o naszą planetę stało się priorytetem. Na wystawie „Książki z klimatem” pokazujemy dostępne w Bibliotece tytuły o tematyce ekologicznej. Książki o lesie i jego mieszkańcach, o uprawie ogrodu w zgodzie z naturą i ochronie środowiska naturalnego. Wystawę wzbogacają bajki dla najmłodszych i gry planszowe, które uczą dzieci od najmłodszych lat postawy pro-ekologicznej - miłości i szacunku do otaczającej nas przyrody.

Plakat kolorowy. Tłem jest zdjęcie fragmentu lasu w jesiennej kolorystyce, na pierwszym planie wyciągnięta dłoń trzymająca rozłożoną książkę. U góry plakat napis: Książki z klimatem.

Zdjęcie kolorowe, wystawa w holu Biblioteki. Szklane gabloty, a wnich książki, gry planszowe i elementy dekoracyjne (liście, kasztany, żołędzie, mech). Z prawej strony sztaluga z plakatem Książki z klimatem. Na podłodze kosz wiklinowy a w nim gałęzie, liście, dynia, obok bukiet kwiatów w wiklinowym flakonie.

Konkurs "Klimat na czytanie"

Przyszła jesień. Na razie prawdziwie złota i sprzyjająca długim spacerom. Jednak niedługo spadną liście i zrobi się szaro, a wieczory staną się jeszcze dłuższe. Więcej czasu zaczniemy spędzać w domu. Wyciągniemy ulubiony ciepły koc, na nogi założymy grube skarpety, zaparzymy aromatyczną kawę lub herbatę. Rozsiądziemy się w ulubionym fotelu, weźmiemy do ręki dobrą książkę i odpłyniemy w krainę fantazji. A może jednak należymy do osób, które mówią że „nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie” i najlepiej czyta nam się w plenerze? W parku lub w lesie? I to jest właśnie odpowiedni dla Was klimat na czytanie?

Podzielcie się zdjęciami Waszych kącików czytelniczych lub miejsc, w których czyta Wam się najlepiej. Zainspirujcie innych do stworzenia odpowiedniego klimatu do czytania. Czyli najprościej: pokażcie nam że czytacie - jak, gdzie i kiedy lubicie to robić najbardziej. Zróbcie zdjęcie i umieśćcie je w komentarzu pod postem konkursowym. Pamiętajcie tylko o tym, by na fotografii była książka. Przy okazji możecie innym polecić tytuły idealne na jesień.

Konkurs trwa od 9 do 12 października na Facebooku naszej Biblioteki i jej Filii w Ruszczy. Sponsorami nagród są: Przedsiębiorstwo Budowlano- Produkcyjne POLPRZEM Sp z. o .o w Połańcu i Bank Spółdzielczy w Połańcu.

Zdjęcie kolorowe. Na nim stopy ubrane w kolorowe skarpety, filiżanka kawy i rozłożona książka okładką do góry.

Pełny regulamin konkursu dostępny jest tutaj: link

Film „Jakub, Mimi i gadające psy”

W ramach Nocy Bibliotek mamy także dla Was niespodziankę – bezpłatną projekcję filmu „Jakub, Mimi i gadające psy” w domowym zaciszu.

„Jakub, Mimmi i gadające psy” to oparta na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts” (niewydanej jeszcze w Polsce), koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa. To nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego. Dzięki zastosowaniu poklatkowej techniki cut-out (we współpracy z polskim studiem Letko), film jest jak żywa, pięknie rysowana książka.

Ze względu na pandemię w tym roku uczestnicy Nocy Bibliotek mogą obejrzeć film we własnych domach. Aby to zrobić należy zgłosić się do naszej Biblioteki (mailowo, telefonicznie lub poprzez e-mail) i odebrać link z hasłem. Potem można już tylko przygotować przegryzkę i rozpocząć seans we własnym domu. Kto pierwszy ten lepszy! Mamy do wykorzystania „jedynie” 100 haseł dostępu. Uwaga! Hasło będzie działało w terminie 9-12 października 2020 i pozwoli na bezpłatne obejrzenie filmu online.

Już teraz można zobaczyć zwiastun animacji: https://www.youtube.com/watch?v=ELO_pE0-VmQ

Plakat kolorowy. Niebieskie tło, dwoje dzieci. Chłopiec biegnie trzymając psa pod pachą, dziewczynka jedzie z psem na hulajnodze. Za nimi biegnie sfora psów. U góry napis Jakub, Mimmi i gadające psy.

Akcja „Podziel się książkami”

Nocy Bibliotek towarzyszy w tym roku akcja „Podziel się książkami”. Zachęcamy Was Drodzy Czytelnicy do przynoszenia do biblioteki przeczytanych przez Was nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek. Chętnie przyjmiemy i puścimy dalej w obieg!


Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! W tym roku Noc Bibliotek wygląda u nas inaczej, ale mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie!