Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. Połaniec był jednym z ponad trzech tysięcy miejsc w Polsce i na całym świecie, w których w miniony weekend mogliśmy posłuchać ośmiu polskich nowel. Osiem utworów na ósmą edycję akcji.

W tym roku wyboru lektury do wspólnego czytania dokonał Prezydent RP Andrzej Duda, który w specjalnym liście napisał, że:
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Organizatorami tegorocznego Narodowego Czytania w Połańcu było Miasto i Gmina Połaniec, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Sztuki oraz Szkoła Podstawowa w Połańcu. Do akcji zaangażowały się także lokalne placówki: Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Zespół Szkół, Przedszkole Publiczne w Połańcu i Zespół Placówek Oświatowych w Ruszczy.

Wydarzenie w Połańcu przyciągnęło wiele osób, głównie młodzieży. Odbyło się w tym roku na sali widowiskowej w Centrum Kultury i Sztuki, a otworzyła je w imieniu wszystkich organizatorów dyrektor Biblioteki – Renata Wójtowicz. Obecny był również, podobnie jak w latach ubiegłych, burmistrz Połańca – Jacek Tarnowski. Na wstępie widzowie obejrzeli krótki filmik z oficjalnej strony akcji, na którym prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką zaprosił do udziału w czytaniu i przybliżył ideę tegorocznej odsłony akcji. Ramy czytaniu nadawała prezentacja multimedialna. Poszczególne slajdy stanowiły wprowadzenie i tło do czytanego aktualnie utworu.

Warto przypomnieć, że Narodowe Czytanie jest akcją ogólnopolską, która trwa od 2012 roku. Dzięki niej można przypomnieć sobie lub poznać wyjątkowe dzieła literatury polskiej. W Połańcu odbyło się już pięć edycji, podczas których połańczanie czytali utwory Fredry, „Quo vadis” Sienkiewicza, „Wesele” Wyspiańskiego a w minionym roku „Przedwiośnie” Żeromskiego. Tym razem nasi lektorzy zmierzyli się z nowelami: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta i „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie w Połańcu nie tylko przypomina ważne utwory literatury polskiej, ale także integruje społeczeństwo. Na scenie sali widowiskowej w piątkowe przedpołudnie obok siebie można było zobaczyć dzieci, młodzież, osoby dorosłe, w tym również i seniorów oraz przedstawicieli różnych środowisk, którzy wspólnie zaangażowali się do akcji. Przeczytali oni zgromadzonej na widowni publiczności wybrane polskie nowele. Czytaniu towarzyszyła krótka inscenizacja muzyczna i teatralna prezentowanych utworów. Był śpiew i taniec oraz gra na instrumencie muzycznym. Lektorzy i osoby zaangażowane do czytania niczym profesjonalni aktorzy wcielili się w swoje role. Wystąpili w strojach nawiązujących do prezentowanych przez siebie nowel. Czytanie uzupełniały również elementy scenografii. Na scenie pojawiła się więc elegancko i dostojnie ubrana Dobra Pani a obok niej dziewczynka w kwiecistej sukience, która zagrała na klawiszach, był strażak w galowym mundurze, Indianin z dumnie podniesioną głową przybraną opaską z piórem oraz kataryniarz umilający słuchaczom czas grą na katarynce. Chłopiec w strażackim przebraniu uruchomił ręczną syrenę alarmową, dając znak, że rozpoczęła się właśnie prezentacja opowiadania Schulza a podczas czytania noweli Konopnickiej na scenie pojawił się dym. Czytanie „Orki” poprzedzone zostało pieśnią sławiącą pracę na roli wykonaną a-capella przez trzy wokalistki.

Po prezentacji wszystkich nowel przeprowadzony został krótki quiz literacki z nagrodami. Każdy widz, który uważnie słuchał czytanych utworów i prawidłowo odpowiedział na zadane przez prowadzącego pytanie mógł wyjść ze spotkania z książką opatrzoną pamiątkową pieczęcią. Okazyjną pieczęć przesłaną z kancelarii Prezydenta, można także było przybić na przyniesionych prywatnych książkach.

Narodowe Czytanie w Połańcu zakończone zostało przedstawieniem lektorów i osób, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć. Na pamiątkę zostały im wręczone przez Burmistrza Połańca upominki w postaci pakietów złożonych z książek oraz zakładek zaprojektowanych przez Bibliotekę z myślą o akcji czytania.

W tym miejscu chcemy raz jeszcze wszystkim podziękować i przedstawić osoby zaangażowane w tegoroczną edycję Narodowego Czytania w Połańcu.
Pierwszą nowelę „Dym” przeczytała Beata Mika z Przedszkola Publicznego w Połańcu. „Katarynkę” przedstawił Warsztat Terapii Zajęciowej: zaprezentowali ją Małgorzata Misiak i Anna Pochroń, w roli kataryniarza wystąpił Mateusz Tutak a zatańczyła Julia Kowalska z grupy tanecznej Digress. „Orkę” przeczytali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu - Józef Buda i Stanisław Maruszewski. Towarzyszył im zespół Sidus z CKiSZ, w składzie Katarzyna Drożdżowska, Dominika Stolicka i Julia Kasprowicz. Fragmenty „Dobrej Pani” przeczytały Joanna Juszczyńska z CkiSZ w Połańcu oraz Małgorzata Dalmata-Konwicka – połaniecka radna. Na keydbordzie zagrała Marlena Bednarz. Utwór „Sachem” przybliżyli: Mikołaj Wilk z Zespołu Szkół w Połańcu i Wojciech Kopacz – uczeń Szkoły Podstawowej w Połańcu. Opowiadanie „Mój ojciec wstępuje do strażaków” zaprezentowali: Andrzej Kowalik – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Połańcu, Marta Niziałek – bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Połańcu, Radosław Marczewski – nauczyciel w Zespole Placówek Oświatowych w Ruszczy i Małgorzata Drąg – uczennica Zespołu Szkół w Połańcu. Syreną strażacką zakręcił Karol Niziałek, uczeń Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy.
Serdeczne podziękowania dla Justyny Stachury – nauczyciela i bibliotekarza ze Szkoły Podstawowej w Połańcu za opracowanie scenariusza wydarzenia.
Za wsparcie finansowe dziękujemy Przedsiębiorstwu Budowlano-Produkcyjnemu Polprzem z Połańca.

Na koniec dziękujemy wszystkim, którzy ten czas postanowili spędzić razem z nami.


 

IMG6437
IMG6438
IMG6439
IMG6441
IMG6444
IMG6445
IMG6449
IMG6450
IMG6453
IMG6454