Biblioteka łączy


 

    Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu od 2003 roku organizuje dla dzieci głośne czytanie, w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Tegoroczne spotkania odbywały się w dniach 02 - 04 czerwca. Uczestniczyły w nich przedszkolaki z "Tęczowego" Przedszkola Nr 1 w Połańcu i uczniowie klasy II "c" i III "c" Szkoły Podstawowej w Połańcu. Hasło akcji brzmiało "Biblioteka łączy".

Bajki i wiersze dzieciom głośno czytały uczennice LO w Połańcu, które należą do wolontariatu, działającego przy Zespole Szkół w Połańcu.

 

kliknij, aby powiększyć

 

    29 czerwca zaproszone zostały do Biblioteki dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Staszowie. Przygotowanie tego spotkania było dla nas dużym wyzwaniem. Aby ułatwić odbiór treści przez widzów, głośne czytanie wiersza Jana Brzechwy "Żaba" połączone zostało z inscenizacją. Wolontariuszki, które wzięły udział w akcji Natalia Krupa, Justyna Bobrowska, Kasia Boczek, Justyna Wiącek i Karolina Lampart podzieliły się zadaniem. Trzy zdecydowały się zainscenizować wiersz i wcieliły się w role narratora, żaby i doktora.

kliknij, aby powiększyć kliknij, aby powiększyć

    Następnie na "scenie" pojawiły się tańczące "jagódki". Do piosenki pod tym samym tytułem "Jagódki"(płyta CD "Piosenki przedszkolaka" cz. 2. Wyd. GM Distribution, 2003) dziewczyny przygotowały układ taneczny. Dzieci na ich występ zareagowały radośnie i spontanicznie. Biły brawo, śmiały się i chciały tańczyć. Nagradzając występujące licealistki brawami.

kliknij, aby powiększyć

    Po zakończeniu przedstawienia goście zwiedzili Bibliotekę i obejrzeli wystawę prac pokonkursowych - "Mój Połaniec".

    Zorganizowanie spotkania głośnego czytania dla wychowanków Ośrodka, było dla Biblioteki ważnym wydarzeniem. Uśmiech i podziękowania od dzieci potwierdziły, że spotkanie było udane i potrzebne. Czas jaki wspólnie spędziliśmy minął w miłej i wesołej atmosferze.

Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie.

Dziękujemy wychowawczyniom i opiekunkom z Ośrodka, które przyjęły zaproszenie i zorganizowały przyjazd do Biblioteki.

 

Autor: Dagmara Czekaj