Relacja z Tygodnia Bibliotek 2016

Tydzień Bibliotek 2016
„Biblioteka inspiruje”

tydzien bibliotek 2016Siedem dni to za mało na zrealizowanie wszystkich atrakcji czytelniczych zaplanowanych przez naszą Bibliotekę. Dlatego Tydzień Bibliotek w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, trwał u nas ponad dwa. Obfitował w różnorodne wydarzenia dedykowane zarówno dorosłym, jak i młodszym czytelnikom. W maju Biblioteka w Połańcu oraz jej Filia w Ruszczy tętniła życiem bardziej niż zwykle. „Biblioteka inspiruje” - tak brzmiało hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek.
Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów. Dlatego w bibliotece tworzy się, ciekawie spędza czas i poszerza horyzonty; jednym słowem – biblioteka inspiruje”.


Tydzień Bibliotek rozpoczął się na dobre w Bibliotece w Połańcu we wtorek 10 maja spotkaniem z Magdaleną Kordel – popularną pisarką, autorką bestsellerowych powieści i blogerką. Odbyło się ono w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki i sfinansowane zostało ze środków Instytutu Książki. Wydarzenie przyciągnęło wielu czytelników, pragnących poznać pisarkę. Towarzyszył jej mąż Jakub, który prowadził spotkanie. Pani Magdalena barwnie opowiadała o swoich książkach, w tym o cyklu zapoczątkowanym przez powieść „Uroczysko”, o początkach pisania oraz o planach na bliższą i dalszą przyszłość. Chętnie odpowiadała na pytania publiczności zdradzając kilka sekretów warsztatu pisarza. Opowiedziała o swojej pasji prowadzenia bloga. Zdradziła na spotkaniu, że wierzy w siłę marzeń, dlatego pomaga spełniać je młodym autorom. Dzięki jej akcji na blogu „Kto napisze ze mną książkę” debiutanci mogą wydać swoje mniejsze i większe utwory. W podziękowaniu za interesujące i ciepłe spotkanie pisarka otrzymała od Biblioteki dwie publikacje naszych lokalnych autorów. Na koniec spotkania po podpisaniu mnóstwa książek z dedykacjami dla swoich wiernych fanów wszyscy obecni na spotkaniu zostali upamiętnieni na wspólnym zdjęciu z pisarką.
Następnie od 12 do 19 maja Biblioteka zabrała zarówno małych i dużych w wirtualną podróż „Śladami dziejów Połańca”. Multimedialne lekcje dotyczące historii naszego miasta zostały przeprowadzone także w związku z obchodami Dni Połańca, które tradycyjnie przypadły na pierwszą połowę maja. Zajęcia stanowiące połączenie lekcji historii oraz wirtualnego przewodnika po miejscach szczególnych miasta, przygotowano w oparciu o dostępne w Bibliotece materiały dotyczące Połańca i okolic oraz przy użyciu programu Google Earth (mapy satelitarne i street viev). Wykorzystano archiwalne dokumenty, stare mapy i szkice, czarno-białe fotografie, a także nowe zdjęcia obrazujące aktualny wygląd naszego miasta i okolic. Kontynuację tematu i uzupełnienie informacji przekazanych podczas lekcji stanowiła wystawa w holu Biblioteki oraz ekspozycja książek dotyczących postaci Tadeusza Kościuszki, powstania kościuszkowskiego i Uniwersału Połanieckiego w Wypożyczalni dla dorosłych. Na wystawie „Śladami dziejów Połańca” za eksponaty posłużyły książki, opracowania historyczne, czasopisma i przedruki dokumentów źródłowych dotyczących historii naszego regionu, w tym wiele publikacji naszych lokalnych historyków i Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu, wykorzystane podczas przygotowania multimedialnej lekcji. Bardzo ciekawym przedmiotem, który ubarwił wystawę jest rzeźba w postaci księgi zatytułowanej „Uniwersał Połaniecki” wykonana przez naszego regionalnego twórcę – Pana Konstantego Michorowskiego.
Podczas trwania Tygodnia Bibliotek we wtorek, 17 maja, w Oddziale dla dzieci po raz pierwszy spotkały się „Biblioludki” by posłuchać bajki „Franklin i książka z biblioteki” a następnie wspólnie się pobawić. Po krótkim zapoznaniu się i wysłuchaniu opowiadania odbyła się pogadanka na temat poszanowania książek a po niej dzieci ozdobiły zakładki, które wzięły ze sobą do domu. Na koniec był czas na gry planszowe i swobodną zabawę. Maluchom najbardziej przypadła do gustu prosta ale wciągająca planszówka - „Śpiąca królewna”. „Biblioludki” to nowa forma aktywności bibliotecznej skierowana do dzieci młodszych i ich opiekunów – klubik rodzinny. Podczas spotkań w Bibliotece, które odbywać się będą najczęściej raz w miesiącu, dzieciom będą czytane na głos bajki, maluchy przy niewielkiej pomocy dorosłych zrobią prace plastyczne nawiązujące do wysłuchanych opowiadań, a na koniec wszyscy wspólnie pobawią się – zagrają w gry planszowe, ułożą puzzle, przejrzą książki. Spotkania „Biblioludków” będą sprzyjać zacieśnieniu więzi rodziców ze swoimi pociechami. Opiekunowie na zajęciach w Bibliotece poznają wiele nowych inspirujących zabaw, będą mogli wymienić się poglądami lub po prostu mile spędzić czas w towarzystwie dzieci i innych rodziców.
Wspomniana wcześniej bajka o Franklinie stała się inspiracją do przeprowadzenia zajęć z przedszkolakami i najmłodszymi uczniami szkoły podstawowej, którzy w towarzystwie opiekunek odwiedzili w środę, 18 maja, Bibliotekę. Poranne spotkanie z maluchami i południowe ze starszakami w Oddziale dla dzieci rozpoczynały się od głośnego czytania bajki a następnie wszyscy wykonywali zakładki do książek, które mogli zabrać ze sobą. Na koniec był czas na przeglądanie bajeczek i  gry planszowe.
W czwartek 19 maja w Bibliotece w Połańcu odbyła się lekcja biblioteczna dla nieco starszych dzieci dotycząca oferty naszej placówki, typów jej zbiorów i tzw. e-usług. Uczniowie szkoły podstawowej wraz z opiekunami zapoznali się z zasadami zapisu do Biblioteki, typami jej zbiorów i warunkami korzystania z nich, obejrzeli największą i najmniejszą książkę należącą do księgozbioru, zajrzeli w każdy kąt Wypożyczalni i Czytelni a następnie w Oddziale dla dzieci wzięli udział w lekcji bibliotecznej dotyczącej „obecności” Biblioteki w świecie internetu (strona www biblioteki i jej profil na Facebooku) i tzw. e-usług, jakie nasza placówka ma do zaoferowania (konto czytelnika, czyli tzw. OPAC).
Tego samego dnia po południu (19 maja) odbyło się także spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Wypożyczalni dla dorosłych, podczas którego panie tradycyjnie przy kawie, herbacie i ciasteczku prowadziły ożywioną rozmowę i wymieniały się spostrzeżeniami po przeczytaniu dwóch  książek. Pierwszą z nich była poruszająca opowieść o toksycznej miłości głównych bohaterów zatytułowana „Bez opamiętania” autorstwa skandynawskiej pisarki Leny Anderson. Autorka opisuje cały wachlarz emocji targających Ester oraz obojętność Hugo, który skupiony jest wyłącznie na sobie. Trudno jest zrozumieć postępowanie głównej bohaterki. Ono właśnie było głównym tematem gorącej dyskusji. Druga omawiana książka to zmuszająca do refleksji nad własnymi dokonaniami i sukcesami powieść kolumbijskiego pisarza Juana Gabriela Vasqueza, pod tytułem „Reputacje”. Ona również wywołała wiele emocji wśród klubowiczek, które rozmawiały o konsekwencjach wyborów życiowych.
Ostatnim punktem programu obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece w Połańcu było „Majówkowe granie”, które odbyło się 25 maja. Dzieci w asyście rodziców oraz młodzież spędziły popołudnie przy grach planszowych w Oddziale dla dzieci. Była bijąca rekordy popularności w naszej Bibliotece karcianka „Dobble” oraz nie mniej popularna gra zręcznościowo-logiczna „Mistakos- walka o stołki”. Nie zabrakło „Farmera” a najmłodszym do gustu przypadły zwłaszcza „Potwory do szafy”, wcale nie takie straszne jakby się mogły wydawać.
Podczas trwania Tygodnia Bibliotek z ciekawą propozycją zajęć i spotkań wyszła także Filia w Ruszczy. Na początku miesiąca (6 maja) Bibliotekę odwiedziły maluchy z Publicznego Przedszkola w Ruszczy. Dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w bibliotece, co to jest za magiczne miejsce i jak z niego korzystać. Podczas wizyty wysłuchały bajki na podstawie baśni autorstwa Charles′a Perraulta „Śpiąca królewna”. Po lekturze chętnie odpowiadały na pytania dotyczące bajki i z zaciekawieniem przeglądały książeczki w kąciku dla najmłodszych.
 W środę 11 maja przedszkolaki z Ruszczy wzięły udział także w warsztatach plastycznych pod hasłem „O książeczki dbamy, zakładki używamy” zorganizowanych w Filii. Po przywitaniu i zajęciu wygodnego miejsca na kocykach, dzieci wysłuchały skierowanego do nich listu, w którym książka prosiła by ją szanować i o nią dbać, a wtedy będzie służyć czytelnikom przez długie lata. Po krótkiej pogadance na temat dbania o książeczki dzieci wykonały zakładki, które zabrały ze sobą i obiecały że będą ich używać. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa książka i zapewniły, że to nie jest ich ostatnia wizyta w bibliotece.
Następnego dnia dorośli czytelnicy Filii w Ruszczy mieli okazje porozmawiać na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki o książkach, które inspirują ich do różnych działań. Przedmiotem dyskusji była pozycja biograficzna „Królowa, nieznana historia Elżbiety Bowes – Lyon” Lady Colin Campbell - fascynującą opowieść o niezwykle silnej i ambitnej kobiecie, która swoim urokiem osobistym podbijała ludzkie serca.
Z naszej majowej oferty Tygodnia Bibliotek skorzystało 381 osób.

Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do nas przez cały rok.

Poprawiono: piątek, 03 czerwiec 2016 15:22

Nowości


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgbppol/public_html/modules/mod_jt_slideshow/mod_jt_slideshow.php on line 20
Bezlitosne ostrze pamięci / Anderson Laurie HalseHydrologia ogólna / Bajkiewicz-Grabowska ElżbietaWinnice szepczą "Cicho sza" / Boissard JanineBezpieczeństwo międzynarodowe / Czaputowicz JacekPraca socjalna / Czarnecki PawełZabij mnie, tato / Darda StefanAutomatyka / Dębowski AndrzejBosa księżniczka / Dodd ChristinaKrólowie przeklęci. T. 2 / / Druon MauriceNiewierność / Dubow CharlesDecoupage / Enderlen-Debuisson MarieCórki marionetek / Ernestam MariaSpisane własną krwią / Gabaldon DianaDiament templariusza / Gawlik MirosławaNiezwykłe kobiety Romanowów / Gelardi Julia PBezpieczeństwo społeczne / Gierszewski JanuszAnaliza decyzji / Goodwin PaulApteka natury / Górnicka JadwigaByliny w twoim ogrodzie / Grabowska BeataPraca socjalna / Gray MelBardziej gorzka niż śmierć / Grebe CamillaNiebezpieczna misja / Griffin W E BBędziesz następny / Hurwitz Gregg AndrewBezpieczeństwo socjalne współczesnego państwa / Jagusiak BogusławCałun dla pielęgniarki / James Phyllis DorothySalon d''''Amour / Jansson AnnaChiński - kaligrafia / Kałucka ZuzannaBukiet chabrów / Kiljan KazimierzBłękitne lato / Korolewicz DanutaBraterska pomoc dla zdrowia / Korżawska StefaniaDecoupage w stylu orientalnym / Lupato MarisaBitwa pod Szczekocinami / Maciejak MaciejDom i dalekie ścieżki / Majerówna WandaCharakter człowieka i jego wpływ na zdrowie / Malahov Gennadij PetrovicAdam Smith / McCreadie KarenBudowanie zaangażowania pracowników / McGee RitaBiałe piekło / McGrath MelanieAnioły / McMahon PaddyAnaliza projektów inwestycyjnych w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstwa / Mielcarz PawełKto sieje wiatr / Neuhaus NeleDelirium / Oliver LaurenPerfumy Prowansji / Onaglia Frédérick d''''Powrót do źródeł / Onaglia Frédérick d''''Po drugiej stronie kartki / Picoult JodiBallada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe / Rembek StanisławGdzie jesteś, Bernadette? / Semple MariaSześć dni w Leningradzie / Simons PaullinaHawajskie alibi / Snow CarolGirl Online / Sugg ZoeGirl Online w trasie / Sugg ZoeAngielski dla seniorów / Szyke JoannaAktywni razem / Świerżewska EwaBańki mydlane / Świętek EdytaBadania jakościowe w pedagogice / Urbaniak-Zając DanutaAgresja młodzieży i odrzucenie rówieśnicze / Urban BronisławOstatni na liście / White NeilChłopcy z lasu / Wyrwa JózefPlaga samobójców. cz. 1, / Young SuzanneAnalityk systemów / Zmitrowicz KarolinaCyfrowy świat 60+. [T. 2], / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaBankowość inwestycyjna /Bankowość korporacyjna /Bezpieczeństwo i higiena pracy /Bezpieczeństwo Polski /Cuda Ojca Pio / Allegri RenzoKlucz Jeffersona / Berry SteveJądro ciemności / Conrad JosephKrólewska roszada / Dębski EugeniuszCzarna lista / Forsyth FrederickKosmos / Gombrowicz WitoldCzas zapłaty / Grisham JohnForrest Gump / Groom WinstonGump i spółka / Groom WinstonCud / Karpowicz IgnacyCudzoziemka / Kuncewiczowa MariaMnich / Lewis Matthew GregoryCiernista róża / Link CharlotteBielszy odcień śmierci / Minier Bernard7 lat później... / Musso GuillaumeJutro / Musso GuillaumeAmazonka / Pałkiewicz JacekAni słowa prawdy / Piekara JacekAtlantyk - Pacyfik. / Wańkowicz MelchiorLalki w ogniu / Wilk Paulina622 upadki Bunga czyli Demoniczna kobieta / Witkiewicz Stanisław IgnacyMoralność pani Dulskiej / Zapolska GabrielaDzieje grzechu / Żeromski StefanSiedem dni / Ainsworth EveMały miś nie chce się ubrać / Bator AgnieszkaBłysk kopyt / Bentley SueNowy przyjaciel / Bentley SueWymarzony skok / Bentley SueMarysia idzie do cyrku / Berkane NadiaMarysia i karuzela / Berkane NadiaMarysia i urodziny mamusi / Berkane NadiaMarysia i wycieczka do zoo / Berkane NadiaPython dla dzieci / Briggs Jason R12 kolorów / Brykczyński MarcinRęcznikowiec / Chmielewska Joanna MariaBajki o zabawkach / Cholewińska-Szkolik AnielaLekcja pływania i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaPetit maluje wieżę Eiffla i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaUrodzinowy prezent i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaKropeczka znajduje dom / Fabisińska LilianaPlaylist for the dead / Falkoff MichellePirat Jędruś / Grabowski AndrzejOstatnie przedstawienie panny Esterki / Jaromir AdamKolorowy szalik / Kosmowska BarbaraGupikowo / Kowaleczko-Szumowska MonikaEstera / Kustra MonikaKornet, klarnet i łysa ciocia Iza / Kwietniewska-Talarczyk MarzenaBracia Lwie Serce / Lindgren AstridDzieci z Bullerbyn / Lindgren AstridDoktor Dolittle i jego zwierzęta / Lofting HughCień smoka / Maleszka AndrzejŹrebaki i Rumaki / Mielech AgnieszkaJavaScript dla dzieci / Morgan NickZaczarowany Klub Kucyka / Mullenheim Sophie deFeblik / Musierowicz MałgorzataSiri strzela gola / Nopola TiinaMała pracowita koparka / Nożyńska-Demianiuk AgnieszkaKoci taksówkarz / Peltoniemi SariKtóra to Malala? / Piątkowska RenataEleonora & Park / Rowell RainbowPosłuchaj, mały! / Smallman SteveNumer alarmowy / Sroka MagdalenaRuch drogowy / Sroka MagdalenaZnam swój adres / Sroka MagdalenaDzieci w sieci dobrych manier / Staniszewska ZofiaKomnata Szeptów / Stelmaszyk AgnieszkaNa podwórku / Strzałkowska MałgorzataSmażone tablety / Tyszka AgnieszkaBractwo-piractwo / Usenko NataliaW 80 dni dookoła świata / Verne JulesEmilka Piórko i gwiezdne schody / Webb HollyMisja Izy / Webb HollyZimowy wilk / Webb HollyMagia Ruby / Weinstein EricGrzywą malowane / Widzowska-Pasiak AgataKoń na receptę / Widzowska-Pasiak AgataZuza czeka na Tygrysa / Zychla KatarzynaNajpiękniejsze opowieści /Poczytaj mi mamo. Ks. 6 / /Scratch /
bip
biuletyn
informacji
publicznej
pttk polaniec logo
orange-logo
Biblioteka banerek
LOGO RRW na tle białym
 
 

 


enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek


Konto czytelnika ON-LINE

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>