Wesoła Biblioteka 2017 - podsumowanie

Wesoła Biblioteka 2017

„Wesoła Biblioteka” - zajęcia w ramach akcji „Wakacje w Mieście i Gminie Połaniec 2017”
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu

Wakacje dobiegły końca. W Bibliotece w Połańcu oraz jej Filii w Ruszczy w lipcu i sierpniu było miło i wesoło. W każdą wakacyjną środę w Oddziale dla dzieci, a w czwartki w Filii, dzieci brały udział w zajęciach literackich, plastycznych oraz zabawach pod hasłem „Wesoła Biblioteka”, organizowanych od wielu lat w ramach akcji „Wakacje w Mieście i Gminie Połaniec”. W zajęciach uczestniczyło 198 osób.

Biblioteka w Połańcu – Oddział dla dzieci

"Nareszcie wakacje!" można było usłyszeć od każdego kto w tym dniu przybył do biblioteki. Pierwsze wakacyjne spotkanie odbyło się pod hasłem „Kto zagadkę zgadnie tego nuda nie dopadnie”. I rzeczywiście tego dnia nie wiedzieliśmy co to nuda. Dzieci świetnie radziły sobie z quizami, zagadkami, rebusami i krzyżówkami, które dotyczyły głównie przyrody i bajek. Uczestnicy zajęć wykazali się wspaniałą znajomością różnych gatunków zwierząt oraz bajkowych bohaterów, a w szczególności Smerfów.
Podczas drugiego spotkania wszyscy, którzy zjawili się na zajęciach wspólnie wykonali „Wakacyjną grę planszową”. Z kolorowych elementów, powstała interesująca gra planszowa z wieloma przeszkodami, utrudniającymi graczom dotarcie do mety. Na koniec wspólnie w nią zagraliśmy. Było przy tym wiele radości i zabawy.
Na kolejnych zajęciach 19 lipca dzieci wysłuchały bajki „Pszczółka Mela” Joanny Dziejowskiej o zbuntowanej pszczółce, której bardzo się nudziło i postanowiła bez zgody rodziców udać się na wędrówkę. Niestety zgubiła się i gdyby nie pomoc myszki nie wiedziałaby jak dotrzeć do domu. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i pszczółka szczęśliwie wróciła do rodziców. Później z papierowych rolek i bibuły zrobiliśmy żółto-czarne pszczółki.
Na następnych zajęciach wykorzystaliśmy makaron w kształcie wstążek, kokardek, rurek i sprężynek. Naszym celem nie było gotowanie. Do makaronu dodaliśmy kolorowy papier, klej, plastelinę i stworzyliśmy „łąki pełne kwiatów i motyli”. Maluchy doskonale poradziły sobie z tym zadaniem. Dowiedziały się, że makaron nie służy tylko do jedzenia, ale świetnie nadaje się na zajęcia plastyczne.
9 sierpnia odbyły się zabawy słowno - ruchowe z grą „Bajkowe kalambury”. Dzieci za pomocą gestów i rysunków pokazywały przeciwnikom hasło do odgadnięcia. Spotkaniu towarzyszyło mnóstwo śmiechu i radości. Nawet najmłodsi uczestnicy gry świetnie sobie radzili.
Podczas spotkania 16 sierpnia dzieci z uwagą wysłuchały bajki „Rybka Mini Mini i nowy przyjaciel”. Historia opowiada o małej rybce i dużym rekinie, który pojawił się w zatoce. Wszyscy okropnie się go bali, bo pokazywał ostre zęby, ale rybka Mini Mini postanowiła poznać go bliżej. Okazało się, że rekin Gryzak nie jest taki zły, a po prostu często się śmieje szczerząc przy tym kły. Bajka ta udowodniła dzieciom, że pozory często mylą. Następnie z papieru i bibuły stworzyliśmy kolorowy podwodny świat rybki Mini Mini.
Kolejne zajęcia to „Cuda i dziwy z plasteliny”, gdzie dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Powstało wiele ciekawych, kolorowych figurek zwierząt, kwiatów, martwej natury oraz różnych postaci bajkowych. Plastelina często jest używana na naszych zajęciach, a dzieciaki chętnie nią modelują.
Ostatnie wakacyjne zajęcia odbyły się pod hasłem „Zachować uroki lata w papierowych kwiatach”. Uczestnicy zajęć z jednorazowych kubeczków wykonali doniczki. Ozdobili je według własnych pomysłów, a z papieru i bibuły zrobili kolorowe kwiatki, które kwitły przez całe wakacje. Dzięki nim jeszcze długo będziemy pamiętać o lecie i jego uroczych chwilach.
Wszystkie nasze prace były podczas wakacji eksponowane w Oddziale dla dzieci.
Poza zajęciami zorganizowanymi dzieci korzystały również ze stanowisk komputerowych.

Filia Biblioteczna w Ruszczy

Na pierwszych zajęciach 6 lipca dzieci odbyły „Podróż do Nibylandii”, wspólnie przygotowały piracki statek i banderę, wykonały przepaski na oko i specjalny piracki makijaż. Z kolorowych balonów zrobiły pirackie szable. Zabawa w piratów bardzo przypadła do gustu naszym uczestnikom. Na koniec wszyscy szukali skarbu, który ukryty był między książkami, aby do niego dotrzeć, dzieciaki musiały wykonywać kolejne zadania. Radości nie było końca, gdy odkryli słodki skarb ze złotymi monetami.
13 lipca pogoda troszeczkę nas nie rozpieszczała i musieliśmy zmienić kolejność naszych zajęć, na ten dzień zaplanowaliśmy czytanie pod chmurką, ale na niebie pojawiły się ciemne chmury i padał deszcz. Nie przeszkodziło nam to jednak by świetnie się bawić w murach biblioteki. W ruch poszły kolorowe balony, które pompowaliśmy wytrwale, niektóre okazały się złośliwe i pękały podczas próby stworzenia z nich świetnych rzeczy. Ale nie poddawaliśmy się jednak tak szybko i na koniec nasze oczy cieszył widok pięknych, kolorowych motylków, kwiatków, małpek, kotków i oczywiście szabli i mieczy. Uczestnicy z dumą prezentowali wspólne dzieła.
20 lipca pogoda już była wspaniała, świeciło ciepłe, wakacyjne słońce i mogliśmy wziąć ze sobą kocyki i książki i wyjść na trawę by móc wspólnie poczytać ulubiona lekturę. U każdego z uczestników w tym dniu dużym powodzeniem cieszył się Harry Potter, bajki o strażakach, policjantach, dziewczynki wolały opowieści o księżniczkach. Wspólnie czytaliśmy "Bajki o pomaganiu". Czytanie pod chmurką w czasie wakacji odbyło się już po raz kolejny i wszystkim uczestnikom bardzo się podobało.
Po dłuższej przerwie 10 sierpnia spotkaliśmy się w bibliotece by wspólnie stworzyć „Ze starego coś nowego”. Na warsztatach plastycznych z wykorzystaniem surowców wtórnych, kilka przedmiotów dostało drugie życie. Pudełko po butach zostało skrzynią skarbów, a rolki po papierze organizerami na biurko i lornetkami.
Na kolejnych zajęciach 17 sierpnia uczestnicy wykonywali rekwizyty do „Mini teatrzyku”, powstały kukiełki potrzebne do przedstawienia wiersza "Na straganie" Jana Brzechwy. Po wykonaniu z kolorowego papieru i umocowaniu na patyczkach niezbędnych warzyw, wcieliliśmy się w różne role i na koniec zajęć wspólnie odegraliśmy warzywny teatrzyk kukiełkowy.
Kolejne zajęcia były już bardziej ruchowe, ponieważ do dyspozycji mieliśmy wielkoformatową grę planszową „Baśniowy alfabet”. Chłopcy grali w nią kilkakrotnie. Wyśmienicie się bawiąc poznali zasady rywalizacji i gry fair play. Tego dnia jak w każdy inny dzień wakacji dużym zainteresowaniem cieszyły się również pozostałe gry planszowe („5 sekund” „Kalambury” „Wyspa skarbów”, „Wyścigi Dinozaurów”), dostępne przez okres wakacji w naszej bibliotece.
Na zakończenie tegorocznych wakacji uczestnicy mieli za zadanie zilustrować swój „Najpiękniejszy dzień wakacji”, mając do dyspozycji bloki, farby i pędzle. Niektórzy mieli ciężki orzech do zgryzienia, bo jak można wybrać tylko jeden dzień? z tylu wspaniałych przygód jakie przeżyli wciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dokonali jednak wyboru i powstały piękne obrazki. Podczas malowania opowiadali sobie nawzajem o swoich wakacyjnych przygodach, miejscach, które odwiedzili i już nie mogą się doczekać kolejnych wakacji.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wakacyjnych zajęć za wspólnie spędzony wolny czas i serdecznie zapraszamy do korzystania z usług naszej biblioteki również w roku szkolnym. Uczniom życzymy sukcesów w nauce i samych szóstek.

Poprawiono: piątek, 15 wrzesień 2017 12:16

Nowości

Bezlitosne ostrze pamięci / Anderson Laurie HalseHydrologia ogólna / Bajkiewicz-Grabowska ElżbietaWinnice szepczą "Cicho sza" / Boissard JanineBezpieczeństwo międzynarodowe / Czaputowicz JacekPraca socjalna / Czarnecki PawełZabij mnie, tato / Darda StefanAutomatyka / Dębowski AndrzejBosa księżniczka / Dodd ChristinaKrólowie przeklęci. T. 2 / / Druon MauriceNiewierność / Dubow CharlesDecoupage / Enderlen-Debuisson MarieCórki marionetek / Ernestam MariaSpisane własną krwią / Gabaldon DianaDiament templariusza / Gawlik MirosławaNiezwykłe kobiety Romanowów / Gelardi Julia PBezpieczeństwo społeczne / Gierszewski JanuszAnaliza decyzji / Goodwin PaulApteka natury / Górnicka JadwigaByliny w twoim ogrodzie / Grabowska BeataPraca socjalna / Gray MelBardziej gorzka niż śmierć / Grebe CamillaNiebezpieczna misja / Griffin W E BBędziesz następny / Hurwitz Gregg AndrewBezpieczeństwo socjalne współczesnego państwa / Jagusiak BogusławCałun dla pielęgniarki / James Phyllis DorothySalon d''''Amour / Jansson AnnaChiński - kaligrafia / Kałucka ZuzannaBukiet chabrów / Kiljan KazimierzBłękitne lato / Korolewicz DanutaBraterska pomoc dla zdrowia / Korżawska StefaniaDecoupage w stylu orientalnym / Lupato MarisaBitwa pod Szczekocinami / Maciejak MaciejDom i dalekie ścieżki / Majerówna WandaCharakter człowieka i jego wpływ na zdrowie / Malahov Gennadij PetrovicAdam Smith / McCreadie KarenBudowanie zaangażowania pracowników / McGee RitaBiałe piekło / McGrath MelanieAnioły / McMahon PaddyAnaliza projektów inwestycyjnych w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstwa / Mielcarz PawełKto sieje wiatr / Neuhaus NeleDelirium / Oliver LaurenPerfumy Prowansji / Onaglia Frédérick d''''Powrót do źródeł / Onaglia Frédérick d''''Po drugiej stronie kartki / Picoult JodiBallada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe / Rembek StanisławGdzie jesteś, Bernadette? / Semple MariaSześć dni w Leningradzie / Simons PaullinaHawajskie alibi / Snow CarolGirl Online / Sugg ZoeGirl Online w trasie / Sugg ZoeAngielski dla seniorów / Szyke JoannaAktywni razem / Świerżewska EwaBańki mydlane / Świętek EdytaBadania jakościowe w pedagogice / Urbaniak-Zając DanutaAgresja młodzieży i odrzucenie rówieśnicze / Urban BronisławOstatni na liście / White NeilChłopcy z lasu / Wyrwa JózefPlaga samobójców. cz. 1, / Young SuzanneAnalityk systemów / Zmitrowicz KarolinaCyfrowy świat 60+. [T. 2], / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaBankowość inwestycyjna /Bankowość korporacyjna /Bezpieczeństwo i higiena pracy /Bezpieczeństwo Polski /Cuda Ojca Pio / Allegri RenzoKlucz Jeffersona / Berry SteveJądro ciemności / Conrad JosephKrólewska roszada / Dębski EugeniuszCzarna lista / Forsyth FrederickKosmos / Gombrowicz WitoldCzas zapłaty / Grisham JohnForrest Gump / Groom WinstonGump i spółka / Groom WinstonCud / Karpowicz IgnacyCudzoziemka / Kuncewiczowa MariaMnich / Lewis Matthew GregoryCiernista róża / Link CharlotteBielszy odcień śmierci / Minier Bernard7 lat później... / Musso GuillaumeJutro / Musso GuillaumeAmazonka / Pałkiewicz JacekAni słowa prawdy / Piekara JacekAtlantyk - Pacyfik. / Wańkowicz MelchiorLalki w ogniu / Wilk Paulina622 upadki Bunga czyli Demoniczna kobieta / Witkiewicz Stanisław IgnacyMoralność pani Dulskiej / Zapolska GabrielaDzieje grzechu / Żeromski StefanSiedem dni / Ainsworth EveMały miś nie chce się ubrać / Bator AgnieszkaBłysk kopyt / Bentley SueNowy przyjaciel / Bentley SueWymarzony skok / Bentley SueMarysia idzie do cyrku / Berkane NadiaMarysia i karuzela / Berkane NadiaMarysia i urodziny mamusi / Berkane NadiaMarysia i wycieczka do zoo / Berkane NadiaPython dla dzieci / Briggs Jason R12 kolorów / Brykczyński MarcinRęcznikowiec / Chmielewska Joanna MariaBajki o zabawkach / Cholewińska-Szkolik AnielaLekcja pływania i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaPetit maluje wieżę Eiffla i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaUrodzinowy prezent i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaKropeczka znajduje dom / Fabisińska LilianaPlaylist for the dead / Falkoff MichellePirat Jędruś / Grabowski AndrzejOstatnie przedstawienie panny Esterki / Jaromir AdamKolorowy szalik / Kosmowska BarbaraGupikowo / Kowaleczko-Szumowska MonikaEstera / Kustra MonikaKornet, klarnet i łysa ciocia Iza / Kwietniewska-Talarczyk MarzenaBracia Lwie Serce / Lindgren AstridDzieci z Bullerbyn / Lindgren AstridDoktor Dolittle i jego zwierzęta / Lofting HughCień smoka / Maleszka AndrzejŹrebaki i Rumaki / Mielech AgnieszkaJavaScript dla dzieci / Morgan NickZaczarowany Klub Kucyka / Mullenheim Sophie deFeblik / Musierowicz MałgorzataSiri strzela gola / Nopola TiinaMała pracowita koparka / Nożyńska-Demianiuk AgnieszkaKoci taksówkarz / Peltoniemi SariKtóra to Malala? / Piątkowska RenataEleonora & Park / Rowell RainbowPosłuchaj, mały! / Smallman SteveNumer alarmowy / Sroka MagdalenaRuch drogowy / Sroka MagdalenaZnam swój adres / Sroka MagdalenaDzieci w sieci dobrych manier / Staniszewska ZofiaKomnata Szeptów / Stelmaszyk AgnieszkaNa podwórku / Strzałkowska MałgorzataSmażone tablety / Tyszka AgnieszkaBractwo-piractwo / Usenko NataliaW 80 dni dookoła świata / Verne JulesEmilka Piórko i gwiezdne schody / Webb HollyMisja Izy / Webb HollyZimowy wilk / Webb HollyMagia Ruby / Weinstein EricGrzywą malowane / Widzowska-Pasiak AgataKoń na receptę / Widzowska-Pasiak AgataZuza czeka na Tygrysa / Zychla KatarzynaNajpiękniejsze opowieści /Poczytaj mi mamo. Ks. 6 / /Scratch /
bip
biuletyn
informacji
publicznej
pttk polaniec logo
orange-logo
Biblioteka banerek
LOGO RRW na tle białym
 
 

 


enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek


Konto czytelnika ON-LINE

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>