Narodowe Czytanie 2016 - relacja

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Połańcu – 3 września 2016 r.

obraz 003W sobotę, 3 września o godzinie 16-tej, w parku miejskim nieopodal muszli koncertowej w Połańcu mieszkańcy naszego miasta i okolicznych miejscowości zebrali się przy pięknej, słonecznej pogodzie by wspólnie poczytać i posłuchać powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Organizatorami „Narodowego Czytania” w Połańcu, odbywającego się w całym kraju pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, było: Miasto i Gmina Połaniec, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Sztuki oraz Publiczne Gimnazjum w Połańcu.
Narodowe Czytanie” to inicjatywa prezydenta Bronisława Komorowskiego, która jest kontynuowana przez obecną Parę Prezydencką – Andrzeja i Agatę Dudów. Akcja ma na celu popularyzację znaczących w polskiej kulturze dzieł literackich, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także  promowanie kultury żywego słowa.
Wybór tegorocznej lektury do wspólnego czytania miał odmienny charakter niż to było w latach ubiegłych. Powieść została wybrana przez Polaków w głosowaniu internetowym spośród pięciu propozycji. „Quo vadis” konkurowało z: „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Dodatkowo za czytaniem tej a nie innej powieści przemawiał fakt, że rok 2016 jest poświęcony właśnie Sienkiewiczowi, wielkiemu pisarzowi tworzącemu „ku pokrzepieniu serc” i, jak wiadomo, związanemu szczególnie z naszym województwem.     
Czytanie w Połańcu odbyło się w plenerze, w parku miejskim, wśród zieleni, w miejscu bardzo lubianym przez mieszkańców (przy placu zabaw, korcie tenisowym, skate parku i w sąsiedztwie ogródków działkowych). Spotkało się z dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Część osób przyszła w towarzystwie swoich najbliższych, traktując czytanie jako atrakcyjny sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Niewątpliwy pozytywny wpływ na frekwencję miała pogoda, która na szczęście dopisała. Słoneczne, bardzo ciepłe sobotnie popołudnie sprawiło, że w parku wypoczywało wiele osób.


Wydarzenie rozpoczęło się od wysłuchania fragmentu ścieżki dźwiękowej z filmu „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, po którym dyrektor Biblioteki Renata Wójtowicz powitała wszystkich zgromadzonych i powiedziała parę słów o akcji „Narodowego Czytania”. Następnie głos oddała lektorom. W czytanie powieści zaangażowało się 26 osób. Wśród nich byli: przedstawiciele samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i kół zainteresowań, duchowieństwa, różnych instytucji, firm prywatnych, lokalni twórcy literaccy, ludzie kultury, nauczyciele, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu, młodzież gimnazjalna i czytelnicy Biblioteki. Fragmenty „Quo vadis” czytali kolejno: gospodarz naszego Miasta – Jacek Tarnowski, a następnie: Joanna Pietras, Mikołaj Wilk, Jerzy Han, Beata Łączkiewicz, Hubert Dyl, Danuta Kotlarz, Adrian Tatrocki, Katarzyna Grabowska, Stanisław Lolo, Magdalena Góral, Leszek Walczyk, Ryszard Wrona, Stanisław Kotlarz, Joanna Juszczyńska, Bożena Laska, Natalia Młodzińska, Anna Pochroń, Krzysztof Wójcik, Magdalena Pedyńska, Grzegorz Ambroży, Benedykt Kozieł, Marian Łowicki, Małgorzata Dalmata-Konwicka, Kristian Yasin oraz ks. Adrian  Morgaś. Spacerowicze z zainteresowaniem przystawali by posłuchać choć przez chwilę opowieści Sienkiewicza o losach pierwszych chrześcijan.
Dla wszystkich uczestników Narodowego Czytania w parku przygotowano kilka niespodzianek. Jedną z nich był konkurs na najbardziej autentyczne przebranie za postać z utworów Henryka Sienkiewicza. Jego laureatka, Natalia Chmielowiec, przebrana za Nel z powieści „W pustyni i w puszczy” została nagrodzona pakietem złożonym z książki „Quo vadis”, audiobooka pod tym samym tytułem, którego czyta Henryk Drygalski oraz dwóch adaptacji filmowych książki na DVD: ekranizacji powieści z roku 1951 w reżyserii Mervyna LeRoy i filmu naszej rodzimej produkcji z 2001 roku wyreżyserowanego przez Jerzego Kawalerowicza. Wszystkich, którzy wcielili się w rolę lektorów w podziękowaniu za zaangażowanie, obdarowano powieścią Sienkiewicza z czasów rzymskich z przybitą pamiątkową pieczęcią, którą Biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta. Osoby przybyłe na spotkanie z własnymi egzemplarzami powieści również otrzymały okolicznościowy stempel. Najstarszy z prywatnych egzemplarzy pochodził z lat 50-tych XX wieku. Ponadto na wszystkich zgromadzonych w parku czekały przygotowane specjalnie na tą okoliczność zakładki do książek oraz... kiście winogron jako poczęstunek. Najmłodszych uczestników wydarzenia obdarowano małymi pluszakami promującymi nasze Miasto.
Narodowe Czytanie” w Połańcu skończyło się wraz z zachodem słońca. Pozostanie na długo w pamięci zarówno jego organizatorów, jak i wszystkich osób, które przyszły, by choć przez moment znaleźć się w nieistniejącym już świecie znanym z nagrodzonej Noblem powieści Henryka Sienkiewicza.

Serdecznie podziękowania dla Zarządu Banku Spółdzielczego w Połańcu za wsparcie finansowe, które zostało przeznaczone na zakup nagród rzeczowych w organizowanym podczas „Narodowego Czytania” konkursie oraz książek dla osób zaangażowanych w czytanie „Quo vadis”.

Logo BSPoprawiono: czwartek, 08 wrzesień 2016 08:18

Nowości

Bezlitosne ostrze pamięci / Anderson Laurie HalseHydrologia ogólna / Bajkiewicz-Grabowska ElżbietaWinnice szepczą "Cicho sza" / Boissard JanineBezpieczeństwo międzynarodowe / Czaputowicz JacekPraca socjalna / Czarnecki PawełZabij mnie, tato / Darda StefanAutomatyka / Dębowski AndrzejBosa księżniczka / Dodd ChristinaKrólowie przeklęci. T. 2 / / Druon MauriceNiewierność / Dubow CharlesDecoupage / Enderlen-Debuisson MarieCórki marionetek / Ernestam MariaSpisane własną krwią / Gabaldon DianaDiament templariusza / Gawlik MirosławaNiezwykłe kobiety Romanowów / Gelardi Julia PBezpieczeństwo społeczne / Gierszewski JanuszAnaliza decyzji / Goodwin PaulApteka natury / Górnicka JadwigaByliny w twoim ogrodzie / Grabowska BeataPraca socjalna / Gray MelBardziej gorzka niż śmierć / Grebe CamillaNiebezpieczna misja / Griffin W E BBędziesz następny / Hurwitz Gregg AndrewBezpieczeństwo socjalne współczesnego państwa / Jagusiak BogusławCałun dla pielęgniarki / James Phyllis DorothySalon d''''Amour / Jansson AnnaChiński - kaligrafia / Kałucka ZuzannaBukiet chabrów / Kiljan KazimierzBłękitne lato / Korolewicz DanutaBraterska pomoc dla zdrowia / Korżawska StefaniaDecoupage w stylu orientalnym / Lupato MarisaBitwa pod Szczekocinami / Maciejak MaciejDom i dalekie ścieżki / Majerówna WandaCharakter człowieka i jego wpływ na zdrowie / Malahov Gennadij PetrovicAdam Smith / McCreadie KarenBudowanie zaangażowania pracowników / McGee RitaBiałe piekło / McGrath MelanieAnioły / McMahon PaddyAnaliza projektów inwestycyjnych w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstwa / Mielcarz PawełKto sieje wiatr / Neuhaus NeleDelirium / Oliver LaurenPerfumy Prowansji / Onaglia Frédérick d''''Powrót do źródeł / Onaglia Frédérick d''''Po drugiej stronie kartki / Picoult JodiBallada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe / Rembek StanisławGdzie jesteś, Bernadette? / Semple MariaSześć dni w Leningradzie / Simons PaullinaHawajskie alibi / Snow CarolGirl Online / Sugg ZoeGirl Online w trasie / Sugg ZoeAngielski dla seniorów / Szyke JoannaAktywni razem / Świerżewska EwaBańki mydlane / Świętek EdytaBadania jakościowe w pedagogice / Urbaniak-Zając DanutaAgresja młodzieży i odrzucenie rówieśnicze / Urban BronisławOstatni na liście / White NeilChłopcy z lasu / Wyrwa JózefPlaga samobójców. cz. 1, / Young SuzanneAnalityk systemów / Zmitrowicz KarolinaCyfrowy świat 60+. [T. 2], / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaBankowość inwestycyjna /Bankowość korporacyjna /Bezpieczeństwo i higiena pracy /Bezpieczeństwo Polski /Cuda Ojca Pio / Allegri RenzoKlucz Jeffersona / Berry SteveJądro ciemności / Conrad JosephKrólewska roszada / Dębski EugeniuszCzarna lista / Forsyth FrederickKosmos / Gombrowicz WitoldCzas zapłaty / Grisham JohnForrest Gump / Groom WinstonGump i spółka / Groom WinstonCud / Karpowicz IgnacyCudzoziemka / Kuncewiczowa MariaMnich / Lewis Matthew GregoryCiernista róża / Link CharlotteBielszy odcień śmierci / Minier Bernard7 lat później... / Musso GuillaumeJutro / Musso GuillaumeAmazonka / Pałkiewicz JacekAni słowa prawdy / Piekara JacekAtlantyk - Pacyfik. / Wańkowicz MelchiorLalki w ogniu / Wilk Paulina622 upadki Bunga czyli Demoniczna kobieta / Witkiewicz Stanisław IgnacyMoralność pani Dulskiej / Zapolska GabrielaDzieje grzechu / Żeromski StefanSiedem dni / Ainsworth EveMały miś nie chce się ubrać / Bator AgnieszkaBłysk kopyt / Bentley SueNowy przyjaciel / Bentley SueWymarzony skok / Bentley SueMarysia idzie do cyrku / Berkane NadiaMarysia i karuzela / Berkane NadiaMarysia i urodziny mamusi / Berkane NadiaMarysia i wycieczka do zoo / Berkane NadiaPython dla dzieci / Briggs Jason R12 kolorów / Brykczyński MarcinRęcznikowiec / Chmielewska Joanna MariaBajki o zabawkach / Cholewińska-Szkolik AnielaLekcja pływania i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaPetit maluje wieżę Eiffla i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaUrodzinowy prezent i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaKropeczka znajduje dom / Fabisińska LilianaPlaylist for the dead / Falkoff MichellePirat Jędruś / Grabowski AndrzejOstatnie przedstawienie panny Esterki / Jaromir AdamKolorowy szalik / Kosmowska BarbaraGupikowo / Kowaleczko-Szumowska MonikaEstera / Kustra MonikaKornet, klarnet i łysa ciocia Iza / Kwietniewska-Talarczyk MarzenaBracia Lwie Serce / Lindgren AstridDzieci z Bullerbyn / Lindgren AstridDoktor Dolittle i jego zwierzęta / Lofting HughCień smoka / Maleszka AndrzejŹrebaki i Rumaki / Mielech AgnieszkaJavaScript dla dzieci / Morgan NickZaczarowany Klub Kucyka / Mullenheim Sophie deFeblik / Musierowicz MałgorzataSiri strzela gola / Nopola TiinaMała pracowita koparka / Nożyńska-Demianiuk AgnieszkaKoci taksówkarz / Peltoniemi SariKtóra to Malala? / Piątkowska RenataEleonora & Park / Rowell RainbowPosłuchaj, mały! / Smallman SteveNumer alarmowy / Sroka MagdalenaRuch drogowy / Sroka MagdalenaZnam swój adres / Sroka MagdalenaDzieci w sieci dobrych manier / Staniszewska ZofiaKomnata Szeptów / Stelmaszyk AgnieszkaNa podwórku / Strzałkowska MałgorzataSmażone tablety / Tyszka AgnieszkaBractwo-piractwo / Usenko NataliaW 80 dni dookoła świata / Verne JulesEmilka Piórko i gwiezdne schody / Webb HollyMisja Izy / Webb HollyZimowy wilk / Webb HollyMagia Ruby / Weinstein EricGrzywą malowane / Widzowska-Pasiak AgataKoń na receptę / Widzowska-Pasiak AgataZuza czeka na Tygrysa / Zychla KatarzynaNajpiękniejsze opowieści /Poczytaj mi mamo. Ks. 6 / /Scratch /
bip
biuletyn
informacji
publicznej
pttk polaniec logo
orange-logo
Biblioteka banerek
LOGO RRW na tle białym
 
 

 


enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek


Konto czytelnika ON-LINE

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>