Narodowe Czytanie 2017
W sobotę 2 września o godzinie 1700 w parku obok muszli koncertowej w Połańcu mieszkańcy naszego miasta spotkali się na „weselu Stanisława Wyspiańskiego” - młodopolskiego poety, dramaturga i malarza, tworzącego pod koniec XIX i na początku XX wieku. Ta niecodzienna impreza zorganizowana przez Miasto i Gminę Połaniec, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, Centrum Kultury i Sztuki oraz Publiczne Gimnazjum w Połańcu przy wsparciu Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu zgromadziła liczne grono mieszkańców miasta. Było hucznie, gwarno, kolorowo i oczywiście smacznie.
Jak Polska długa i szeroka 2 września w wielu miejscach naszego kraju odbywało się Narodowe Czytanie „Wesela” Wyspiańskiego pod patronatem pary prezydenckiej Agaty Kornhauser-Dudy i Andrzeja Dudy. Ta ogólnopolska akcja, organizowana od 2012 roku przez Prezydenta RP, służy popularyzacji znaczących w polskiej kulturze dzieł literackich, wzmacniania poczucia wspólnej tożsamości, a także promocji kultury żywego słowa. Tegoroczna lektura została wybrana, podobnie jak w roku ubiegłym, podczas internetowego głosowania. Obok dramatu Wyspiańskiego internauci mieli do wyboru: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego.
Mimo niepewnej pogody czytanie w Połańcu odbyło się „pod chmurką”. W parku przy suto zastawionym stole, zgodnie ze staropolskim zwyczajem, zasiedli goście, którzy mieli za zadanie licznie zgromadzonym widzom przeczytać fragmenty dramatu Wyspiańskiego. Biesiadników powitano piosenką Marka Grechuty pod tytułem (a jakże!) „Wesele”. Potem po kilku słowach powitania przez dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu p. Renatę Wójtowicz i Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec p. Jacka Tarnowskiego rozpoczęło się czytanie. Lektorzy stanęli na wysokości zadania. Wcielili się w swoje role niczym profesjonalni aktorzy. Wystąpili w przebraniach i strojach ludowych. Dzięki scenografii oraz kostiumom widzowie przenieśli się w czasie, do podkrakowskiego domu w Bronowicach z przełomu XIX i XX wieku, w którym odbywało się wesele. Jak na prawdziwą zabawę weselną przystało nie zabrakło tańców, przyśpiewek ludowych oraz przygrywającego na akordeonie grajka.
Po zakończonym widowisku podziękowano wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia wydarzenia. Burmistrz Połańca p. Jacek Tarnowski oraz skarbnik p. Małgorzata Żugaj wręczyli czytającym upominki: książkę Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” z przybitą okazjonalną pieczęcią i pamiątkową zakładkę do książki przygotowaną przez Bibliotekę specjalnie na Narodowe Czytanie. Pamiątkową pieczęć, otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP, można było także przybić na przyniesionych ze sobą prywatnych egzemplarzach „Wesela”. Ponadto każda ze zgromadzonych osób otrzymała zakładkę.
Ostatnim punktem programu była biesiada przy akompaniamencie akordeonu. W końcu „Jak się żenić, to się żenić!”. Można było posmakować przygotowanych specjałów. Szczególnym powodzeniem cieszył się nasz rodzimy „rarytas”, czyli pajda wiejskiego żytniego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz staropolskie ciasta. Naszym skromnym zdaniem wesele się udało! Pogoda i goście dopisali, było wesoło i smacznie, a to najważniejsze.
W Narodowym Czytaniu w Połańcu wzięli udział: Radosław Matusiewicz (Czepiec), Mariusz Żurawski (Dziennikarz), Małgorzata Dalmata-Konwicka (Radczyni), Beata Mika (Klimina), Benedykt Kozieł (Poeta), Emilia Dudek (Rachel), Jerzy Fortuna (Ojciec), Konstanty Michorowski (Dziad), O. Piotr Graduszewski (Ksiądz), Joanna Kurzeja (Panna Młoda), Krzysztof Wójcik (Pan Młody), Katarzyna Grabowska (Maryna), Mikołaj Wilk (Jasiek), Ola Fiuk (Zosia), Dominika Kwiatkowska (Haneczka), Kacper Tatrocki (Kasper). Grupa wokalno – taneczna z CKiSz pod opieką p. Marzeny Drożdżowskiej: Amelka Switek, Wiktoria Polak, Julia Moryc, Natalia Zabłocka, Urszula Wójtowicz oraz Julia Kicińska. Na akordeonie przygrywał Patryk Bańkowski.
Nasze przedsięwzięcie było możliwe również dzięki wsparciu finansowemu Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego POLPRZEM Sp. z o.o. w Połańcu.
W imieniu organizatorów wszystkim uczestnikom połanieckiej edycji Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy. I tradycyjnie – zapraszamy za rok!