Relacja z warsztatów "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę"
Bibliotekę w Połańcu
opanowały roboty!
W poniedziałek, 12 października, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu odbyły się interaktywne warsztaty z kodowania w edytorze Scratch z wykorzystaniem robotów Finch. Spotkania, w których wzięli udział uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Połańcu, poprowadził profesjonalista Pan Tomasz Molęda.
Zajęcia zorganizowano w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, do którego udziału w województwie świętokrzyskim zakwalifikowały się tylko dwie instytucje, w tym nasza Biblioteka. Projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) ma na celu zachęcenie młodych ludzi (w wieku od 10 do 15 lat) do odnalezienia w sobie pasji programowania i pomoc przy wyborze ścieżki kariery związanej z nowymi technologiami.
W tworzącym się na naszych oczach internecie rzeczy kodowanie będzie jedną z najbardziej poszukiwanych i docenianych umiejętności. Już dziś urządzenia gospodarstwa domowego, samochody, telefony czy zegarki naszpikowane są elektroniką, która do działania wymaga, aby programista „tchnął w nie życie”. Ponadto programowanie pomaga w codziennym życiu, pozwalając niejednokrotnie patrzeć na świat z szerszej perspektywy, a problemy rozwiązywać szybciej i sprawniej.
Podczas zajęć młodzież dowiedziała się czym jest kodowanie i jaka z nim wiąże się przyszłość. Poznała zasady programowania w środowisku Scratch, a następnie przy wsparciu prowadzących zajęcia tworzyła aplikację do sterowania robotami. Podsumowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności były wyścigi w labiryncie własnoręcznie zaprogramowanymi robotami Finch. W trakcie tego ćwiczenia uczniowie pracowali w parach. Jedna osoba sterowała robotem by jak najszybciej i bez kolizji dotarł do mety, a druga prowadziła go ”na smyczy”, czyli trzymała za kabel łączący z komputerem. Ta część warsztatów spodobała się młodzieży najbardziej. Po wyłonieniu zwycięzcy wyścigu i nagrodzeniu gromkimi brawami nadszedł czas na podsumowanie spotkania. Młodzi „programiści” na karteczkach zapisali odpowiedzi na pytanie co najbardziej podobało im się w kodowaniu i przypięli je na tablicy, a następnie wypełnili ankietę dzieląc się z organizatorami zajęć swoimi spostrzeżeniami. Na koniec wszystkim serdecznie podziękowano za udział i zaproszono do wspólnego pamiątkowego zdjęcia z robotami. Spotkanie okazało się niezwykłym wydarzeniem, które wielu uczestnikom zapadnie głęboko w pamięć.
Młodym fascynatom nowoczesnych technologii, którzy chcieliby rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem robotów proponujemy udział w „Klubie Kodera”. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biblioteką.
Pełną listę wydarzeń z Polski można zobaczyć pod adresem: https://events.codeweek.eu/search/?q=LinkDoPrzyszlosci&country=PL&past=no
Poprawiono: wtorek, 13 październik 2015 14:56