"Wesoła Biblioteka 2014" - relacja
„Wesoła Biblioteka” - warsztaty w ramach akcji
„Wakacje w mieście i gminie Połaniec 2014”
W lipcu i sierpniu 2014 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu włączyła się, jak co roku, do akcji „Wakacje w mieście i gminie Połaniec” organizując cykl zajęć dla dzieci pod hasłem „Wesoła Biblioteka”. Uczestnicy warsztatów wykonywali prace plastyczno-literackie i brali udział w różnorodnych zabawach. Zajęcia odbywały się w Filii w Ruszczy (we wtorki) i w Oddziale dla dzieci (w środy) w godzinach od 10.00 do 12.00. Ponadto w pierwszym dniu wakacji został ogłoszony konkurs plastyczno-literacki dla dzieci i młodzieży na najciekawszą i najładniejszą książeczkę pod hasłem „Moja wymarzona podróż”.
Biblioteka w Połańcu – Oddział dla dzieci
Na pierwszych środowych zajęciach w Oddziale dzieci bawiły się w „Zgadywanki literackie” - odgadywały zagadki, rozwiązywały rebusy, łamigłówki i szukały wyjścia z labiryntów. Z wszystkimi przygotowanymi łamigłówkami radziły sobie doskonale. Ponadto wszystkich uczestników warsztatów zaproszono do udziału w wakacyjnym konkursie na książeczkę pod hasłem „Moja wymarzona podróż”.
W drugim tygodniu wakacji, 9 lipca, dla dzieci przygotowano zabawę plastyczno-literacką „Koszyczek Czerwonego Kapturka” na podstawie znanej i lubianej baśni Charlesa Perraulta. Po przeczytaniu przez bibliotekarkę tekstu baśni przystąpiono do dzieła. Uczestnicy warsztatów przy pomocy osób dorosłych wykonywali z kolorowych kartonów koszyczki. Powstały bajecznie kolorowe prace ozdobione papierowymi kwiatami i wstążeczkami. Dodatkowo w każdym koszyczku znalazły się przedmioty wykonane własnoręcznie z dostępnych w Bibliotece materiałów plastycznych – owoce, napoje, słodycze, słoiki z konfiturami, grzyby i inne niespodzianki, które Czerwony Kapturek, według interpretacji dzieci, niósł swojej babci. Koszyczki do końca wakacji z dumą prezentowano w Oddziale dla dzieci budząc duże zainteresowanie czytelników.
Na kolejne zajęcia, 16 lipca, dzieci przyszły z własnymi pomysłami na zajęcia. Wykonywały różnorodne prace plastyczne, wykorzystując materiały dostępne w Bibliotece. Rysowały, malowały i kolorowały. Wykazały się przy tym niezwykłą fantazją i inwencją twórczą.
Przez następne dwie środy, 23 i 30 lipca, poprowadzono zajęcia pod hasłem „Moje ulubione miejsca w Połańcu”. Efektem zabawy były wspaniałe i pomysłowe przewodniki po naszym mieście. Za warte odwiedzenia uznano takie miejsca, jak: Kopiec Kościuszki, Centrum Kultury i Sztuki, Biblioteka, basen, kościół pw. św. Marcina, muszla koncertowa i place zabaw z dinozaurami.
Na ostatnich wakacyjnych zajęciach w sierpniu został rozwiązany konkurs na książeczkę „Moja wymarzona podróż”. Nagrodzono pracę Joanny Żak „Dżungla” (lat 9) i opowiadanie Małgorzaty Drąg (12 lat) „Brazylijska przygoda”. Książeczkę Joasi doceniono za piękne i pracochłonne ilustracje zwierząt, które chciałaby spotkać w dżungli, a Małgosi za oryginalny tekst opowiadania, w którym autorka podaje ciekawe szczegóły ze swojej podróży do miasta Campinas w Brazylii. Dzieciom podziękowano za udział w zabawie, wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe – sekretniki i przybory szkolne. W ostatnim dniu warsztatów w ramach „Wesołej Biblioteki” maluchy wspominały upływające nieubłaganie lato wykonując różne prace plastyczne dowolną techniką.
Filia Biblioteczna w Ruszczy
Na pierwsze zajęcia (1 lipca) uczestnicy dotarli w znakomitych humorach. „Nareszcie wakacje” - można było usłyszeć od każdego, kto w tym dniu przybył do biblioteki. Opowiadali o wakacyjnych planach i marzeniach. Wspólnie w atlasach i przewodnikach odnajdywali miejsca, do których chcieliby wyjechać. Następnie dzieci w oparciu o znalezione informacje wykonywały rysunki zachęcające do odwiedzenia ciekawych miejsc i obejrzenia atrakcji turystycznych na całym świecie.
Za tydzień na kolejnym spotkaniu dzieci bawiły się w teatrzyk kukiełkowy. Uczestnicy wykorzystując kolorowy papier, tekturę, włóczkę, bibułę i wiele innych dostępnych materiałów plastycznych wykonywali kukiełki teatralne. W międzyczasie powstawały różne opowieści o rycerzach, księżniczkach, smokach, dinozaurach i kosmitach. W drugiej części zajęć dzieci zaprezentowały swoje prace w krótkich scenkach teatralnych.
Trzecie spotkanie (15 lipca) cieszyło się dużym zainteresowaniem szczególnie dziewczynek lubiących modę. Wykorzystując surowce wtórne uczestnicy stworzyli przepiękne stroje, których nie powstydziliby się na pokazach mody. Przy zabawie pod hasłem „Rewia mody” było mnóstwo frajdy, zwłaszcza gdy modele założyli powstałe kreacje by je zaprezentować wszystkim na pokazie.
Po dwutygodniowej przerwie w sierpniu uczestnicy spotkali się na zajęciach z rysowania portretów na wesoło. Wykonywali swoje karykatury oraz podobizny znanych postaci z książek i filmów. Powstałe w ten sposób prace ukazały nam nowe ciekawe spojrzenie na charakterystyczne cechy poszczególnych osób.
Na kolejnych zajęciach, które odbyły się 12 sierpnia dzieci wyruszyły w podróż po świecie. Czytając baśnie japońskie i chińskie znajdujące się w zbiorach biblioteki, uczestnicy dotarli na Daleki Wschód, gdzie poznali sztukę robienia orientalnych lampionów. Wykorzystując kolorowe materiały plastyczne powstało kilka interesujących prac.
Przedostatnie zajęcia zorganizowane w Filii Bibliotecznej w Ruszczy upłynęły na grach słownych i zabawach. Największym powodzeniem cieszyły się kalambury i wspólne rozwiązywanie rebusów.
Na ostatnich zajęciach (26 sierpnia) uczestnicy swobodnie buszowali między regałami bibliotecznymi. Zwrócili przy tym uwagę na pomysłowość ilustratorów i grafików w projektowaniu wyglądu zewnętrznego książek. Postanowili iść za ich przykładem i wykonać okładki do swoich książek. Powstały fantastyczne prace, bardzo pomysłowe i starannie wykonane.
***
Podsumowując tegoroczną akcję wakacyjną w Bibliotece, można zauważyć, że dzieciom podobały się propozycje zajęć plastyczno-literackich, oraz rebusy i łamigłówki. Oprócz zajęć zorganizowanych w okresie letnich wakacji dzieciom proponowano inne formy spędzania czasu w Bibliotece. Każdego dnia udostępniano kredki, farby, flamastry i bloki rysunkowe. Maluchy chętnie kolorowały obrazki, rysowały i malowały. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry planszowe, zwłaszcza tytuły, które nabyła Biblioteka w ostatnim czasie, oraz puzzle. Uczestnicy akcji równie chętnie korzystali ze stanowisk komputerowych. Chłopcom najbardziej przypadły do gustu gry internetowe.
Zajęcia w bibliotece miały na celu twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu. Czas ten na długo pozostanie w pamięci ich uczestników.
Poprawiono: środa, 03 wrzesień 2014 12:29