"Czytanie łączy pokolenia"

„Czytanie łączy pokolenia” warsztaty dla dzieci w ramach Tygodnia Bibliotek 2014


Zajęcia przeznaczone dla dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej, przy udziale czytelniczek – seniorek.

„Niektórzy nazywają mnie Bzową Babuleńką, inni driadą, ale naprawdę nazywam się Wspomnieniem;
to ja siedzę na drzewie, które ciągle rośnie i rośnie, to ja wspominam i opowiadam historię!”
fragment baśni H. Ch,. Andersena „Bzowa Babuleńka”

Z okazji „Tygodnia Bibliotek 2014” w Oddziale dla dzieci w dniach od 16 do 22 maja odbyły się warsztaty dla dzieci pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Poprowadzili je  bibliotekarze przy współudziale czytelniczek – seniorek: Emilii Skowron oraz Urszuli Bugaj.

Zajęcia, w zgodzie z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek, miały na celu pokazanie, że czytanie książek może łączyć pokolenia, ponieważ nie jest chwilową modą. Czasy się zmieniają, jednak pewne wartości pozostają niezmienne.

Zaproszeni goście głośno przeczytali baśń „Bzowa Babuleńka” Hansa Chrystiana Andersena, tą samą, którą sami poznali w dzieciństwie, udowadniając, że  istnieją utwory, na których wychowało się kilka pokoleń. Baśń ta nie została wybrana przypadkowo. To piękne opowiadanie, utrzymane w konwencji wspomnień z dawnych czasów, wzruszające i zmuszające do refleksji, stało się pretekstem do pogawędki na temat literatury, która ma siłę łączącą pokolenia pomimo zmieniającego się ciągle świata, bo książki zawierają treści ponadczasowe.

Młodzi uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że dzięki literaturze starsze pokolenie i dzieci mogą znaleźć wspólny język i temat do dyskusji, bo książki mają moc jednoczenia ludzi. Podczas rwspólnego spędzania czasu z książką wytwarzają się ważne relacje. Dzięki pasji czytania można odkryć swoje hobby i realizować je wspólnie z bliskimi. Ponadto jak wiadomo, czytanie rozwija wyobraźnię, jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat otaczającego nas świata i znakomitym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Oprócz pogawędki na temat dobroczynnego wpływu literatury na zacieśnianie więzi z bliskimi, odbyła się dyskusja na temat wyglądu książki kiedyś i dziś. Zaprezentowano kilka najstarszych woluminów znajdujących się w księgozbiorze Biblioteki oraz najnowsze książki tradycyjne i  audiobooki. Dzieci mogły się przekonać na własne oczy jak wiele zmian zaszło w wyglądzie książki na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Miały możliwość porównania okładki, papieru i ilustracji.

Na koniec zajęć odbyły się zabawy przy użyciu tablicy interaktywnej – krzyżówka i wykreślanka słowna. Wszystkim podziękowano za udział w warsztatach słodkim poczęstunkiem i zaproszono do korzystania z Biblioteki w wolnym czasie.

 



Poprawiono: poniedziałek, 26 maj 2014 13:12

enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek

Katalog Biblioteki on-line

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>