Relacja z akcji "Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry"

W tym roku obchodzimy 220. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry – wybitnego polskiego komediopisarza i poety. Z okazji tej rocznicy Prezydent  Bronisław Komorowski zainicjował ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry”.

Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zdaniem Prezydenta Fredro „na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Tę rozpiętość, którą  nietrudno odnaleźć  w jego dziełach, warto wydobyć właśnie dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia, mądrego dystansu. Bo Fredroukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było – z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań. Ale Cześnik Raptusiewicz, Aniela Dobrójska, Pan Jowialski to nie tylko książkowe postaci, to my sami, Polacy z bogatą historią, wielką duszą i fantazją”.
Aleksander Fredro obecny jest w świadomości Polaków od pokoleń. Jego utwory poznajemy już jako dzieci – któż z nas nie zna bajki „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Osioł”,  „Zemsta”, „Śluby panieńskie”  - potem omawiamy je w szkole, wracamy do nich jako ludzie dorośli. Mówimy Fredrą, znamy jego bohaterów, to wyróżnia nas jako obywateli tego samego narodu.

6 września w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu odbyło się Narodowe Czytanie  dzieł Aleksandra Fredry. Nasze Miasto było jednym z kilkuset miast w Polsce, które włączyły się do akcji zainicjowanej  przez Prezydenta. Narodowe Czytanie w Połańcu zorganizowały Centrum Kultury i Sztuki i Biblioteka  Publiczna.  
Licznie  zgromadzoną  publiczność powitała pani Dyrektor CKiSz – Joanna Juszczyńska. Dyrektor Biblioteki – Renata Wójtowicz zapowiedziała inscenizację fragmentów dzieł Aleksandra Fredry w wykonaniu zespołu teatralnego działającego przy CKiSz.
Potem scena należała już tylko do młodych aktorów-amatorów. Ubrani w stroje z epoki , przedstawili fragmenty „Zemsty”, „Ślubów panieńskich”, „Dam i huzarów” . Recytowali znane bajki : „Małpa w kąpieli”, „Koguty”, „Sowa” . Zacytowali „złote myśli” poety.

Na scenie wystąpili: Julia Bort, Aleksandra Fiuk, Julia Kotlarz, Julia Krupa, Patrycja Patriak, Błażej Siraga, Adrian Tatrocki,Olga Wójtowicz.
Aktorzy spisali się w swych rolach znakomicie, świadczyły o tym rozbrzmiewające co chwila wybuchy śmiechu rozbawionej publiczności. Po przedstawieniu wszystkich artystów publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Pani Dyrektor CKiSz podziękowała Pani Krystynie Orlicz za przygotowanie inscenizacji, młodym  aktorom za wspaniały występ. Słowa uznania dla Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej, Dyrekcji Publicznego Gimnazjum Nr 1, nauczycieli i młodzieży za przyłączenia się do Akcji Narodowego Czytania skierowała pani Dyrektor Biblioteki.  Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy„Aleksander Fredro w 220 rocznicę urodzin”w Bibliotece.
Atrakcją była możliwość ostemplowania własnych książek Aleksandra Fredry okazjonalną pieczęcią  z kancelarii Prezydenta.



Poprawiono: czwartek, 12 wrzesień 2013 13:58

enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek

Katalog Biblioteki on-line

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>