Sprawozdanie z akcji "Ferie w Bibliotece"
Warsztaty odbywały się codziennie (oprócz weekendów) w godzinach od 10.30 do 12.30. W harmonogramie zajęć między godziną 16.00 a 17.00 znalazły się również gry internetowe, jednak z uwagi na bardzo duże zainteresowanie dzieci i młodzieży tą formą rozrywki zabawy z użyciem komputerów rozłożono na cały dzień.
Każdego dnia uczestnicy zajęć mogli pograć w gry planszowe, takie jak: Mistrz słowa, Scriba travel, Biznes po europejsku, Rycerstwo i Piracki skarb, Kot w butach, Calineczka, Kocham Polskę i Bajkowe kalambury. Układano również puzzle (od 24 aż do 1000 elementów, między innymi obrazy Vincenta Van Gogha „Taras Kawiarni Nocą” oraz słynne „Słoneczniki”). Oprócz zabaw planszowych i puzzli na uczestników czekało kilka innych, specjalnie przygotowanych na okres ferii atrakcji:
We wtorek (1 lutego) projektowano własną gigantyczną (około 1,5 metra długości) grę planszową, której nadano nazwę „Piekło – niebo – ziemia”. Grę złożono z trzech kolorowych kartonów: czerwonego, który symbolizował piekło, niebieskiego – niebo i zielonego – ziemię. Na części czerwonej gracz napotykał podczas swojej wędrówki po planszy na wiele pułapek, natomiast na części niebieskiej na wiele bonusów. Uczestnicy zajęć własnoręcznie wykonali numerowane pola, kostkę do gry oraz dekoracje.
W piątek (4 lutego) odbył się mini turniej gier internetowych. Uczestnicy toczyli ze sobą interaktywne boje poprzez stronę www.wyspagier.pl.
We wtorek (8 lutego) jedna z czytelniczek na warsztaty przyniosła gitarę akustyczną, na której zagrała kilka znanych piosenek. Uczestnicy z ożywieniem brali udział w zajęciach. Z przyjemnością słuchali i nucili grane utwory (między innymi piosenkę Czerwone jabłuszko).
W środę (9 lutego) uczestnikom zaproponowano zabawę literacką pod tytułem „Moja wyobraźnia nie zna granic” polegającą na tworzeniu opowiadania. Powstała krótka, ale bardzo oryginalna bajka zatytułowana „Królewskie przygody” opowiadająca historię zakochanego w królowej księcia, który pewnego dnia grając w grę komputerową zamienił się w żabę. Opowiadanie zostało złożone w książeczkę oraz przepięknie zilustrowane przez młodych uczestników warsztatów. Wszystkich zainteresowanych poznaniem opowiadania o pechowym księciu zapraszamy do Biblioteki.
Łącznie w zajęciach wzięło udział 95 uczestników.