Relacja ze spotkania autorskiego z Grażyną Bąkiewicz
W ramach programu kulturalnego Dyskusyjne Kluby Książki 20 września 2011 roku odbyło się w Bibliotece spotkanie z Grażyną Bąkiewicz– autorką wielu książek dla dzieci i młodzieżyoraz dorosłych. Podczas spotkania z czytelnikami opowiadała ona o swojej pasji pisania. Z wykształcenia Pani Grażyna jest historykiem. Próbowała zostać dziennikarką, jednak swoje miejsce znalazła w szkole. Praca z młodzieżą dawała jej wiele satysfakcji. Obecnie jest na emeryturze. Pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami i zwiedza różne miejsca.
Pierwsze bajki pisała dla swoich córek. W latach 80 tych wysłała je na ogólnopolski konkurs na bajkę dla dzieci, który wygrała. Historie zasłyszane w szkole, w której pracowała, były inspiracją do napisania książki „O, Melba!”, za którą autorka otrzymała I nagrodę Polskiej Sekcji IBBY (Książka Roku 2002) dla wybitnych twórców literatury dla dzieci i młodzieży. Kolejne tytuły „Stan podgorączkowy” nominowany do nagrody IBBY w 2003 roku oraz „Będę u Klary”, nominowany do tej samej nagrody w 2005 roku, powiązane są z pierwszą powieścią autorki wspólnymi bohaterami.
Dla dorosłych powstały powieści „Opowieść z perłą w tle” i „Coś za coś”.
Obecnie autorka pracuje nad kontynuacją książki dla dzieci „Korniszonek”, będąca jej ulubioną powieścią, do której zawsze z przyjemnością wraca.
Uczestniczki spotkania zadawały Pani Grażynie pytania dotyczące jej twórczości: jak długo trwają prace nad jedną książką, skąd czerpie pomysły na swoje powieści? Autorka z przyjemnością odpowiadała na wszystkie pytania. Wyjaśniła między innymi, że od narodzenia się pomysłu na nową książkę do jej ukazania się na rynku z reguły upływa rok.
Wśród uczestników spotkania znalazły się panie zafascynowane wybranymi powieściami Grażyny Bąkiewicz i zadawały autorce niekiedy bardzo osobiste pytania. Pragnęły wiedzieć między innymi jaki wpływ na wizerunek bohaterów jej powieści mają przeżycia osobiste autorki. Pani Grażyna z chęcią i bez zażenowania na wszystkie starała się dać wyczerpującą odpowiedź. Zachęcała wszystkich do kontaktów z ludźmi, poznawania ich historii, ponieważ to wzbogaca nas wszystkich.
Czytelnicy podziękowali autorce za podejmowanie trudnych tematów w swoich książkach.
Na zakończenie dyrektor Biblioteki, Renata Wójtowicz w podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia i inspirujące spotkanie wręczyła autorce wiązankę kwiatów i pamiątkowy obrazek ręcznie wykonany przez jedną z młodych czytelniczek biblioteki.
W spotkaniu wzięło udział ponad 20 osób.
Poprawiono: wtorek, 27 wrzesień 2011 11:51