Zbliża się nowy rok, jak zawsze jest to czas, w którym można podsumować dotychczasowe osiągnięcia oraz uchylić rąbka tajemnicy na temat wprowadzanych nowości.

Dla naszej Biblioteki jest to czas szczególny, ze względu na szereg zmian jakie przygotowaliśmy dla naszych Czytelników.

W 2013 roku udało nam się pozyskać środki finansowe w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” nadzorowanego przez Instytut Książki. Pozyskana dotacja umożliwiła zakup sprzętu komputerowego (2 serwery) oraz modernizację sieci komputerowej (aktywne urządzenia sieciowe). Tym samym rozpoczął się okres intensywnych prac nad zakresem skomputeryzowanych prac bibliotecznych oraz rozszerzeniem e-usług dla użytkowników Biblioteki.

W 2015 roku udało nam się zrealizować wszystkie założenia projektu, dzięki czemu komputeryzacja Biblioteki przeszła na kolejny poziom. Zdołaliśmy opracować w 100% nasze zbiory oraz wdrożyć system konta czytelnika on-line, tzw. OPAC (Online Public Access Catalog). Ten niezwykle trudny element udało nam się stworzyć w ramach własnego zaplecza. Projektem, wykonaniem oraz wdrożeniem zajął się nasz informatyk, pan Jakub Moryto. Efektem jego pracy jest w pełni funkcjonalny system, dzięki któremu nasi Czytelnicy mogą w szybki i łatwy sposób sprawdzić stan swojego konta, przedłużyć lub zarezerwować wypożyczone zbiory, sprawdzić historię wypożyczeń oraz na bieżąco śledzić nowości zakupione przez Bibliotekę. Zmienił się również katalog komputerowy dostępny przez Internet. Od teraz zamówienie interesującego zbioru odbywać się będzie na zasadzie koszyka za pomocą tylko kilku kliknięć. Czytelnik o dostępności zbioru zostanie automatycznie powiadomiony, dzięki czemu będzie miał pewność, że gdy odwiedzi Bibliotekę, zbiory będą na niego czekać. To nie koniec nowości. W związku z tym, iż jest to autorski projekt naszego pracownika jesteśmy w stanie dynamicznie rozszerzać możliwości systemu, a pomysłów do realizacji jest jeszcze wiele.

Ponadto rozpoczęliśmy prace nad prowadzeniem „Cyfrowego Repozytorium Dokumentów Tradycji Lokalnej”, którego celem jest udostępnianie w cyfrowej formie publikacji dotyczących naszego regionu. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu. Dzięki uprzejmości prezesa TK, pana Radosława Matusiewicza otrzymaliśmy prawo do elektronicznych wydań „Zeszytów Połanieckich”. Mamy nadzieję, iż dzięki temu przedsięwzięciu uda nam się dotrzeć do większej liczby odbiorców, którym bliskie są sprawy naszego regionu, a z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w życiu naszej społeczności. Katalog zbiorów będzie na bieżąco uzupełniany, tak by jak największa liczba zbiorów, szczególnie tych rzadkich lub niedostępnych w sprzedaży mogła być dostępna publicznie.

Niezwykle ważna zmiana dotyczy również samego funkcjonowania Biblioteki w zakresie skomputeryzowanych prac bibliotecznych. Sprzęt komputerowy zakupiony w ramach dotacji umożliwił pełną komputeryzację Filii bibliotecznej w Ruszczy, pozwolił zwiększyć jakość obsługi użytkowników oraz podnieść jakości pracy bibliotekarzy.

Z radością wkraczamy w nowy rok, mając nadzieję, iż ogromny wkład naszej pracy przyczyni się do jeszcze większego zadowolenia naszych użytkowników.

Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej pod adresem: http://www.mgbp.polaniec.pl

Renata Wójtowicz

Dyrektor MGBP w Połańcu

Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki